V PRO14 byla odehraná dvě kola

Soutěž vstoupila do sezóny 2020/21 s kluby čtyř národů, bez jihoafrických týmů. Diváci se zatím dostali na tribuny pouze při zápasech hraných ve Walesu a to jen v omezených počtech.

I když se jihoafrické týmy této sezóny regulérně neúčastní, začněme o nich. O Southern Kings už můžeme mluvit v minulém čase. Králům se po vyhazovu ze Super Rugby a vstupu do PRO14 nepodařilo stabilizovat tým ani ekonomiku klubu. Byli jednoznačně nejhorším týmem v lize a pandemie jim zasadila poslední ránu. Klub je v likvidaci. Zcela jiná je situace Cheetahs, kteří si ve své první sezóně v PRO14 zahráli play off a přivedli do soutěže řadu osobností, mj. za ně hrál i Makazole Mapimpi. Aktuálně se zapojili do národní soutěže pořádané SA Rugby, kam byli přizvaní vedle klubů ze Super Rugby a dvou týmů z Currie Cupu. Po jednoznačném vítězství nad Pumas v prvním kole porazili gepardi ve vyrovnaném zápase druhého kola se štěstím i Bulls, tedy nejúspěšnější jihoafrický tým minulé sezóny Super Rugby. Klubu se tedy i v současné situaci v rámci možností daří a doufejme v jeho brzký návrat do soutěže.
Zpět ke Guinness PRO14. Stav po dvou kolech nelze přeceňovat, přesto zaujme dobrý start Cardiff Blues, kteří vedou tabulku konference B. Měli ovšem zatím lehčí los (porazili Zebre a Connacht) než jejich příští soupeři z Munsteru, kteří také vyhráli oba zápasy (se Scarlets a s Edinburghem). V konferenci A vede Leinster (po vítězstvích nad Dragons a Benettonem) před Ulsterem (který přehrál Ospreys a Dragons). Oba irské týmy Leinster a Ulster si aspoň trochu spravily seběvědomí po prohraných semifinále evropského poháru mistrů.

Využijme ještě práce statistiků a podívejme se, které týmy mají nejlepší čísla po dvou zápasech v jednotlivých složkách hry.
Nejlepší obrana: Cardiff Blues, 91% úspěšnost skládání
Nejlepší v kopech: Ospreys, 1654 m získaných kopem
Kázeň: Ospreys, jediná žlutá karta
Nejlepší v autech: Glasgow Warriors, 97% úspěšnost vlastních vhazování
Mlýny: Ospreys, 100% úspěšnost
A konečně nejlepší útok: Leinster, 9 pětek

Pro ragby.info Petr Novotný