Erik Ullman: „Trénujeme o poznání více“

Talentovaný, ale především pracovitý hráč s vysokou mírou osobní disciplíny. Tak působí odchovanec brněnského Dragonu Erik Ullman, který se prostřednictvím Ragbyové Akademie Yvese Perrota dostal k angažmá ve francouzském Maconu. Od září loňského roku již působí pod profesionální smlouvou ve špičkovém francouzské klubu USON NEVERS.

Jak jsi se srovnal s přechodem z juniorského ragby do vyšší věkové kategorie, kterou je ve Francii soutěž „Espoirs“ U22 ? Je to velký skok ?

Erik Ullman: Ano, je to opravdu velký skok. Musel jsem si hlavně zvyknout na nový herní plán, který se od toho předešlého podstatně liší. Týká se to zejména pohybu po hřišti, signálů v autech a celkově veškerých herních detailů, kterým se zde přikládá velká důležitost. Také trénujeme o poznání více a náš tréninkový plán je v mnohém velmi podobný tomu, který má A-tým. V této kategorii už je potřeba počítat i s hráčskou konkurencí, jelikož nás je vždy více na jednu pozici a trenéři upřednostňují především starší hráče. V každém případě jsem v Nevers velmi spokojený, máme letos opravdu silný tým se skvělým kolektivem a myslím si, že letos můžeme cílit vysoko.

Klub USON Nevers hraje druhou nejvyšší francouzskou soutěž ProD2. Jaká jsou Tvé šance, že by jsi dostal smlouvu u A-týmu ?

E. U. : O něčem takovém zatím vůbec nepřemýšlím, jsem tu teprve první rok a soustředím se hlavně na to, jak se můžu zlepšovat. Důležité je, že nám klub zajišťuje veškeré podmínky k tomu, abychom se mohli stát profesionálními hráči. Obecně ProD2 soutěž je neuvěřitelně kvalitní a jednou v ní hrát je sen asi každého z nás.

Jak klub funguje v tomto Covidovém období ? Zastavila se Vám někdy soutěž, nebo hrajete bez přestávky ?

E. U. : Klub funguje víceméně úplně normálně, bohužel se stále hrají zápasy bez diváků, ale soutěž dosud nebyla přerušená. Tréninky jsou stále bez omezení, podmínkou je ale pravidelné týdenní testování všech hráčů a realizačních týmů PCR testy, které nám klub zařizuje. To se však týká pouze nás a prvního týmu, neboť ostatní herní kategorie v našem klubu, tj. od U18 níže, trénují ve velmi omezeném rozsahu a jejich soutěže byly pozastaveny nebo dokonce pro tuto sezónu zrušeny.

Které soutěže vlastně ve Francii stále běží ? Top 14, ProD2 a jejich týmy „Espoirs“. Hrají se i další soutěže ? National, nebo amatérské soutěže Federale ?

E. U. : Ve Francii, od začátku sezóny a bez přerušení, běží pouze soutěže TOP 14, Pro D2 a soutěž Espoirs Reichel. Zápasy soutěže Nationale byly na podzim 2020 přerušeny a začaly se opět hrát od ledna tohoto roku. To platí i pro jejich týmy U22.  Ostatní soutěže, tedy Federale a dál jsou bohužel pozastaveny a nehraje ani žádná z jejich kategorií. Mluví se o tom, že by tyto soutěže měly být zahájeny v nějakém provizorním modelu od března, ale není to zatím na 100 % zatím potvrzené.

Na jakém postu nastupuješ a kolik času v utkáních dostáváš ?

E. U. : Na rozdíl od mého předchozího působení, kde jsem nastupoval v na pozici druhé řady, jsem se v Nevers vrátil zpět do třetí řady na pozici rváčka, kterou jsem hrál již dříve. Pokud je ale potřeba, trenéři mně nasazují zpět na druhou řadu. V utkáních zatím dostávám méně času, do zápasů jsem většinou nastupoval z pozice střídajícího. Stejně tak to ale mají i ostatní spoluhráči, kteří jsou v kategorii espoirs prvním rokem. První rok je zde v Nevers totiž zaměřený hlavně na fyzickou a herní přípravu do příštích sezon, kde již dostaneme daleko více herního času.

Co zranění, vyhnula se Ti tuto sezonu ?

E. U. : Dosud naštěstí ano. Minulou sezonu jsem se potýkal se zánětem kolenních šlach, který se mi podařilo během jara minulého roku konečně vyléčit. Máme tu výbornou zdravotní péči, takže v tomto ohledu je o nás postaráno.

Jak probíhá Tvé studium ve Francii, stále platí, že budeš tam budeš maturovat ?

E. U. : Ano, stále to platí. Dobré školní výsledky jsou důležitou podmínkou pro setrvání v klubu. Na rozdíl od České republiky nebyla ve Francii nijak přerušena školní výuka, a proto pokračuji ve studiu na zdejším lyceu, kde budu maturovat. Škola tady úzce spolupracuje s našim klubem, a díky tomu mám přizpůsobený rozvrh, aby se nekryl s trénink či zápasy.

 

Pro ragby.info Tomáš Krejčí