Historie sedmičkového ragby – olympijská budoucnost !!

Třetí díl nás zavede k cestě sedmiček na olympijské hry. Zdaleka nejdramatičtější a nejrychlejší změny přišly s přijetím ragby v sedmičkové formě do programu olympijských her. Deset let po vzniku světové série IRB Sevens (dnes World Sevens Series), členové Mezinárodního olympijského výboru v říjnu 2009 v Kodani téměř jednomyslně hlasovali pro přijetí „Rugby Sevens“ do sportovního programu olympijských her od roku 2016, v brazilském Rio de Janeiru.

Historie sedmičkového ragby 1. díl – jak to začalo zde

Historie sedmičového ragby 2. díl – vzrůst popularity sedmiček zde

OLYMPIJSKÁ BUDOUCNOST

Michael Johnson (čtyřnásobný olympijský vítěz): „Když se podíváte na atletické dovednosti, které potřebujete k tomu, abyste vynikli v ragbyových sedmičkách, tak to přesně odpovídá olympijskému příběhu rychlosti a síly, které  jsou u sedmiček nesmírně důležité.“

 

Zdůvodnění mezinárodního olympijského výboru pro zařazení ragby do olympijského programu v roce 2016 (MOV, Church, 2016, Case Study: Rugby Sevens) uvádí, že kromě nesporných organizačních a ekonomických výhod, je sedmičková cesta rozvoje jednodušší a kratší, zejména v ragbyově rozvíjejících se zemích, které nedisponují vysokými rozpočty. Od té doby význam sedmiček dramaticky vzrostl, což následně zvýšilo konkurenci u elitních týmů mužů i žen. Mezi světovou špičku v dnes patří země jako Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika, Spojené státy, Fidži a Samoa. Mezi ženami v poslední době vynikají týmy Nového Zélandu, Austrálie, Ruska a Činy. 

Na prvním a zatím jediném olympijském turnaji v Riu mezi muži v sedmičkovém ragby zvítězil národní tým Fidži. Pro ostrovany šlo o vůbec první olympijskou medaili. Na počest tohoto úspěchu byl na Fidži ustanoven nový státní svátek, až takovým fenoménem ragby na Fidži je.  V napínavém ženském finále proti sobě nastoupily týmy Austrálie a Nového Zélandu, vítězství na tomto první olympijském turnaji nakonec vybojovaly ženy z Austrálie.

 

Pro ragby.info Zachar Tokar a Jan Macháček