Erasmus: „To co jsme jako tým dosáhli, je skvělé“

MISTROVSTVÍ SVĚTA 2019 JAPONSKO – Jihoafrická republika zvítězila ve finále mistrovství světa nad Anglií 32-12. Nebyla úplně favoritem, ale dokázala odehrát téměř dokonalé finálové utkání. Trenér Jihoafričanů Rassie Erasmus nastoupil do funkce před méně než dvěma lety. Teď se těší triumfu svého týmu.

Co pro vás znamená, že jste tento tým dostal až k světovému titulu ?

Rassie Erasmus : To co jsme jako tým dosáhli, je skvělé. Mnoho lidí nás kritizovalo a tvrdilo, že toho nedosáhneme, ale věřili jsme si navzájem, nikdy jsme se nevzdali. Už je to dvacet týdnů co jsme takhle spolu. Nemůžeme mluvit o oběti, ale museli jsme strávit těchto dvacet týdnů společně, abychom si dali šanci, protože jsme měli zpoždění ve srovnání s nejlepšími týmy. Tento týden jsme velmi respektovali Anglii a na jejich hru jsme se hodně připravili. Odpracovali jsme to až do konce a jsem obzvláště hrdý na své hráče.

Když jste tento výběr vzal do svých rukou, myslel jste si, že takového výsledku dosáhnete ?

R. E. : V Jižní Africe máme mnoho zdrojů, pokud jde o hráče, inteligenci, fanoušky … Vždy jsme měli dobré týmy, ale v minulosti jsme zaměřili na špatné věci. Nejhorší na tom byl nedostatek soudržnosti. Nepodařilo se nám hrát dobrá utkání v řadě. Když jsem dorazil, rozhodli jsme se dát dohromady a navzájem se spojit mezi sebou, hrát dobré ragby, aby to nejlepší mohlo přijít. Tento rok jsme našli soudržnost a to se stalo i během tohoto mistrovství světa, takže je to skvělé.

Pomohla na konec i porážka od  Nového Zélandu (23-13) ve skupině ?

R. E. : Ano, opravdu tomu věřím. Ten den jsme nebyli dobří, byli jsme pod tlakem a neovládali jsme naše emoce. To bylo dobré ponaučení po to co mělo následovat.

Jak jste zvládali jako celý tým tlak během celého šampionátu ?

R. E. : Víte, v Jižní Africe je tlak když nemáte práci. Také se stane, že někdo z vašich blízkých je zabit. V naší zemi existuje mnoho problémů, které nás nutí cítit tlak. Ragby by nemělo být zdrojem tlaku, ale naděje. Diskutovali jsme o tom a není to břemeno,je to privilegium ta možnost vytvářet lidem v naší zemi naději. Když sledují utkání s dobrým grilováním, bez ohledu na politické nebo náboženské rozdíly. Je to naše výsada, a tím jsme tento možný tlak evakuovali.

Jako kapitána jste si vybral Siya Kolisi. Jaká slova na něj Vám přijdou na mysl dnes večer ?

R. E. : Včera jsme měli dobrý rozhovor. Je snadné říci, že musí nadále věřit, když je těžká doba a věřit, že příležitosti nakonec přijdou. Ale je to komplikované, když existují dny, kdy nemáte jídlo, nemůžete chodit do školy nebo mít boty. Siya poznal tyhle dny, kdy neměl co jíst a dnes je kapitánem, který vedl Jižní Afriku k vítězství na mistrovství světa. To je Siya.

Jaká je část podpory vašich příznivců v tomto úspěchu?

R. E. : Nikdy jsme se v Japonsku necítili sami. Díky fanouškům, kteří přijeli, ale také těm, kteří zůstali v zemi a kteří nám poslali spoustu zpráv o podpoře. Víme, že jsou to miliony lidí, kteří nás podporují, milujeme je a nemůžeme se dočkat, až se k nim vrátíme.

zdroj rugbyrama.com zde