The Times: „Jan Macháček – od železné opony k pětihvězdičkovému menu v Clermontu“

Páteční vydání britských „The Times“ vydalo rozsáhlý článek o ragbyové kariéře českého hráče Jana Macháčka. Jediného českého hráče, který kdy odehrál finále francouzské TOP 14 a zahrál si v týmu výběru světa Barbarian F.C. .

V článku je popsána pozoruhodná ragbyová cesta českého hráče Jana Macháčka od jeho začátku před sametovou revolucí, přes jeho sportovní hráčskou kariéru v jednotlivých týmech, až po současnou práci pro ragby 7 v klubu Olympu Praha, který sám založil.

The Times: „Macháček se narodil v Praze 15. února 1972. Bylo mu 17 let když probíhala sametové revoluce, šestitýdenní období na konci roku 1989, kdy skončila vláda jedné strany v Československu. Ragby začal hrát v 15 letech. Předtím než se stal mohutným č. 8 v týmu Barbarian a potřásl si rukou s prezidentem Jacquesem Chiracem před finále francouzské ligy v roce 2001, strávil čas na Novém Zélandě a hrál jako profesionál ve Walesu a Anglii. Když skončil Macháčkův kontrakt, rozhodl se v 31 letech vrátit do Prahy, kde začal provozovat webdesignovou společnost Infonia, kterou založil. Je ženatý a má dvě dcery ve věku 12 a 14 let. Před pěti lety svou společnost prodal  a nyní se zaměřil na rozvíjení sportu do základních škol v Praze. Pokračoval v ragby v mateřské Slavii, se kterou získal český mistrovský titul po 40 letech čekání, který tak patří mezi jeho hrdé okamžiky kariéry, tak jako utkání v dresu Barbarians a francouzského finále. Narodil se v zemi, která omezovala v možnostech cestování, západní aktivity a podnikání, Macháček pokračoval ve všech třech. Byl v těsném závěsu za velkými jmény No.8, jako Zinzan Brooke, Gary Teichmann, Scott Quinnell a Imanol Harinordoquy, i když skromně říká: „byli stovky hráčů proti kterým jsem stál a říkal si, nikdy nebudu tak dobrý.“ A shrnutí jeho kariéry ? “ V Manchsteru to nebylo nic velkého, úplně si to nesedlo. Nový Zéland byl skvělý, Newport byl perfektní. Ponty byl v pořádku a Clermont byl opravdu dobrý.“ Fanoušci byly šťastní, když ho viděli na vazači, jak vyráží z mlýnu s destrukčním efektem.“

 

 

Zahraniční kluby ve kterých Jan Macháček hrál: Dunedin Pirates (Nový Zéland), Manchester Sale (Anglie), Newport RFC, Pontypridd RFC (Wales), Clermont Auvergne (Francie) a také, coby zatím jediný Čech, za výběr světa Barbarian F.C.

Zdroj: web thetimes.co.uk zde

Originál článku v angličtině: 2020-05-16 The Times – Jan Machacek – from behind the Iron Curtain to five-course lunches at Clermont

Foto: web thetimes.co.uk

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí