I. liga ragby XV: Teď se bude lámat chleba, čtyři do play off, čtyři do play down!!

Letošní zkrácená I. liga ragby XV díky známým důvodům kolem nemoci Covid-19 má své specifikum nejen v krátkém jednokolovém formátu základní části, ale také systémem další nadstavbové části. Boj o titul pro první čtyři týmy je jasný, ale napínavá utkání se rýsují také na opačné straně tabulky, tedy v tzv. „play down“. Týmy na pátém až osmém místě po základní části si zahrají o sestup.

Při pohledu na neúplnou tabulku už se pomalu tvoří čtyřka pro boje o titul a také čtyřka o boje o sestup z I. ligy. I když některé možnosti jsou samozřejmě ještě otevřené. Jde se do cílové rovinky základní části.

Oficiální rozpis I. ligy ragby XV: rozpis_1lr_2020_podzim

 

Říčany jsou zatím jediným neporaženým týmem, mají jako první skalp Sparty a hrají ve velké formě bez výrazné absence zraněných hráčů. K dispozici mají dostatečné množství hráčů což je jejich velkou výhodou. Čekají ji těžká utkání ve Vyškově a na Tatře. Účast v „play off“ mají už jistou a ve zbývajících utkání půjde o to, z kterého místa půjdou do semifinále. Domácí prostředí je samozřejmě velkou výhodou.

 

Vyškov v minulém kole překvapil vítezstvím na Tatře a ziskem pěti bodů do tabulky. O víkendu se střetne právě s Říčany a toto utkání může potvrdit jejich dobrou formu. Čeká je také ještě domácí dohrávka se Spartou. Útočníci Pantůček a Pytela po návratu ze Sparty dali týmy potřebný nový impuls, ale i tak Vyškov nedisponuje tak velkým hráčským kádrem jako třeba právě vedoucí Říčany. Pro jistotu „play off“ by se jim hodil ještě nějaký bod do tabulky, tak aby nemuseli čekat na to jak dopadnou ostatní týmy.

 

Tatra jede v sobotu do Brna a potřebuje bodovat ideálně za plný počet bodů. Domácí prohra z minulého víkendu s Vyškovem bez jediného získaného bodu udělala Tatře ne úplně dobrý dojem z její hry. Lépe je ale klopýtnout teď než až když to nepůjde napravit. Tatra má totiž k dispozici ještě tři utkání. V sobotu v Brně, pak dohrávky na Spartě a domácí  duel s Říčany. Pro jistotu účasti v „play off“ potřebují výhru alespoň  jednom utkání ideálně za plný počet bodů a připsat i nějaký další bod ve zbylých dvou zápasech. Všichni klíčoví hráči Tatry jsou bez zranění.

 

Spartu zastihla soutěž v ne úplně ideálním složení. Tým trápila zranění, karanténa některých hráčů a nově také disciplinární trest Lukáše Hřebačky, který si zahraje až na jaře. Stejně jako Tatra má i Sparta k dispozici ještě tři utkání. V sobotu můžeme očekávat zisk pěti bodů na Slavii, ale pak už musí vybojovat těžké body ve Vyškově, nebo doma s Tatrou. Jistota „play off“ platí stejně jako pro Tatru. Alespoň jedna výhra a nějaký další bonusový bod z dalších utkání. Sparta také nedisponuje příliš širokým kádrem a tak využívá své talentované juniory, ale také své hráčské ikony z let minulých Vokrouhlíka a Pailodzeho.

Zatím v neúplné tabulce je Brno páté. Pravděpodobně na postup mezi čtyřku nepomýšlí. S Říčany i Vyškovem prohrálo výrazným rozdílem, ale zase přesvědčivě zvítězilo nad Přeloučí a Slávií, tedy týmy ze spodní čtyřky. V sobotu budou hostit Tatru a pak za týden v dohrávce Pragu. V domácím prostředí „cacovické klece“ je v jejich silách minimálně jednoho z favoritů porazit. Nicméně utkáním v „play down“ se již nevyhnout. Brněnský Dragon se pro tuto krátkou podzimní sezonu domluvil se svým městským rivalem z Bystrce na spolupráci a tak v zeleném dresu můžeme vidět i hráče Bystrce.

 

Praga je dalším týmem ze skupiny, kterým zbývá odehrát ještě tři utkání (Tatra, Sparta, Praga). Je ale týmem, který z této skupiny má nyní nejméně bodů v celkové tabulce. Do „play off“ se pragováci mohou dostat jen když získají maximální počet bodů a Tatra, nebo Sparta výrazně zaváhají. Body bude sbírat s relativně lehčími soupeři. V domácím prostředí přivítá Přelouč, Slavii a venku Brno. Úzký kádr donutil  trenéra Romana Šustera postavit se na lavičku také jako hráče a v posledním utkání v Říčanech zasáhl přímo do hry.

 

Přelouč je příjemným překvapením I. ligy. Sice nováček, ale s velice vyrovnanými výkony. Zatím žádný výsledkový výbuch, tak jako jsme byli u ligových nováčků zvyklí. Navíc přidali i domácí vítězství nad Slávií. Tým kolem bratří Čížků a Honzi Kohouta může s utkáními ve skupině „play down“ slušně zamíchat. Jako jediný z týmů nemá žádné odložené utkání a tak v sobotu zakončí základní část venkovním utkáním s Pragou. Pak už se bude soustředit na boje o udržení a tam může udeřit.

 

Slavie zatím drží černého Petra a je jediným týmem bez vítězství. Paradoxně nejlepší utkání se jim podařilo odehrát proti prvním Říčanům (24:36). Do konce základní části jim zbývá odehrát ještě  dva duely. Sobotní derby se Spartou a dohrávka s Pragou. Nejdůležitější utkání sezony je budou čekat ve skupině „play down“.

 

Utkání příštího 7. kola, sobota 10. října

 • RC Praga Praha – RC Přelouč
 • JIMI RC Vyškov – Mountfiled Říčany
 • RC Dragon Brno – RC Tatra Smíchov
 • RC Slavia Praha – RC Sparta Praha

Výsledky předešlých odehraných utkání

 • Výsledky 5. kola zde
 • Výsledky 4. kola zde
 • Výsledky 3. kola zde
 • Výsledky 2. kola zde
 • Výsledky 1. kola zde

Odložená utkání z důvodu Covid-19

 • RC Dragon Brno – RC Praga Praha (2. kolo)
 • RC Sparta Praha – RC Tatra Smíchov (2. kolo)
 • RC Praga Praha – RC Slavia Praha (3. kolo)
 • RC Tatra Smíchov . RC Mountfield Říčany (4. kolo)
 • JIMI RC Vyškov – RC Sparta Praha (5. kolo)

1. liga 2020

#TýmUVPR4P-7BodyB+B-B=
16510412520211092
26510502520411490
3541040201949896
4541020181297554
552301110112119-5
662402010146228-82
7715020612043-123
86060413100220-120

Foto: Jiří Koliš a Jaroslava Čížková

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí