Roman Šuster: „Celkově máme teď na seznamu 89 hráčů“

Národní týmy ČR začaly ihned po uvolnění pravidel organizovat první tréninkové dny. Junioři ČR U20 se sešli minulou neděli na stadionu Markéta v Praze k tréninkovému dni pod vedení trenérů Romana Šustera a Pavla Vokrouhlíka.

Před srazem jsme se zeptali trenéra Romana Šustera:

V jaké fázi přípravy ČR U20 Vás všechny omezení letos zastihly ?

Roman Šuster: Celý rok je velmi zmatený a je složité plánovat celý proces, když nevíme jaké cíle v sezoně budeme nebo nebudeme mít (kvalifikace ME a ME). Po zrušení jarního ME jsme měli naději, že bychom ho mohli odehrát odložené nebo případně hrát novou kvalifikaci na podzim 2020. Začali jsme tedy s přípravou hned jak to bylo možné. Proběhli tři srazy, na prvním jsme se věnovali testováním hráčů, na druhém a třetí ragby spolu s přípravnými zápasy proti RC Praga Praha. Další srazy se bohužel nemohly uskutečnit.

Jak jste se s přerušením tréninkové přípravy reprezentace vypořádali ? Pokračovali jste v nějaké individuální formě společně s komunikaci s jednotlivými hráči ?

R. Š. : Úlohou reprezentačního trenéra je především vybírat nejlepší hráče, které vychovávají kluby a potom budování týmu a příprava na cíle v sezoně. Proto jsme opět důvěřovali v klubovou přípravu hráčů. Nicméně ze znalosti českého prostředí víme, že je potřeba i z naší pozice pomoc. Udělali jsme tedy s hráči osobní pohovory na jednom z minulých srazů, tak abychom měli obrázek o tom jak trénují. Hráči dostali doporučení v závislosti na jejich výsledcích z fyzických testů. V současné době jsme opět rozeslali formuláře k vyplnění, abychom měli zpětnou vazbu o trénování hráčů. Zároveň se snažíme do realizačního týmu zařadit kondičního trenéra, který bude s hráči osobně spolupracovat. Na dalších srazech pak dojde k přetestování hráčů a upravení jejich osobních tréninků, tak aby jejich výkony vyhovovaly nárokům reprezentace U20. Do konce roku máme v plánu tři srazy, které by měly být částečně jako zahajovací, ale také jako kontrolní.

Kolik hráčů má širší výběr reprezentace hráčů U20, o kterých se v současnosti spolu s realizačním týmem staráte ?

R. Š. : Celkově máme teď na seznamu 89 hráčů. Tento seznam je prozatím otevřený a srazů se může zúčastnit každý hráč, kterého nominují kluboví trenéři. Vhledem k tomu, že zatím nepřipravujeme konkrétní cíl, tak preferujeme maximální počty hráčů, tak abychom všechny mohli vidět v tréninku i herním zatížení. Z tohoto seznamu, na základě předem sepsaných požadavků, vybíráme širší výběr, který směrujeme do specifické přípravy na soutěže. V zásadě se jedná o 30-35 hráčů v závislosti na počtech a kvalitě v jednotlivých ročnících. Ze širšího výběru následně tvoříme soupisky pro konkrétní zápasy.

 

Pro ragby.info: Tomáš Krejčí