Rok 2020 ukončili ragbisté Česka na 37. místě na světě a ragbistkám patří 23. místo !!

Seniorská reprezentace mužů zakončila Covidový rok 2020 v oficiálním světovém žebříčku World Rugby na 37. místě z celkem 105 zemí. Reprezentace žen má dva světové žebříčky. Oficiální žebříček vedený světovou radou World Rugby jsou naše ženy na 44. místě, ale v neoficiálním žebříčku Serge Piqueta, který lépe obráží současnou situaci a kam se počítají všechna mezinárodní ženská utkání od roku 1982, nehledě na to, jestli země jsou nebo nejsou členy World Rugby, jsme na 23. místě na světě.

Reprezentace mužů v minulosti dosáhla na 26. místo ve světovém ragbyovém žebříčku a to na konci roku 2006.

 

Aktuální žebříček World Rugby mužů zde

 

Češky se v listopadu ve světovém žebříčku World Rugby posunuly z 45. místa na 44. Jak je to možné? V ženském žebříčku World Rugby totiž dochází k průběžným korekcím. Žebříček byl sestaven v roce 2016 a body byly udělovány zpětně od roku 1987, kdy se odehrálo první ženské mezinárodní utkání dvou členských zemí IRB (dnešní World Rugby), Anglie a Walesu. (Mezinárodní utkání sehraná před tím World Rugby neuznává a nezapočítává, a to i v těch případech, kdy je započítávají jednotlivé národní unie.) Každá země mohla mít od roku 1987 na kontě 80 bodů, ale nehrajícím zemím se za neaktivitu odečítaly dva body za každý rok, kdy nehrály. Odečítání se stoplo po poklesu na 40 bodů, což je taky ohodnocení, se kterým může přistoupit každá nová země. Portugalsko, které odehrálo jediné mezinárodní utkání za dvacet let, mělo dostat na začátku do žebříčku 40 bodů, ale dostalo omylem 64. Body se mu teď odečetly. Kromě toho každá země v žebříčku, která za dva roky nesehraje žádné oficiální mezinárodní utkání, ztrácí 6 bodů.
Ty se odečítají vždy začátkem kalendářního roku. Ovšem pozor, příští rok v lednu se odečítat nebudou kvůli pandemii. Portugalsko tak kleslo pod nás a my jsme, stejně jako další země, poposkočili i bez sehraného utkání. A za dva roky nejspíše poposkočíme zase, protože nad námi v žebříčku „visí“ několik dalších neaktivních zemí. Ale pozor, musíme hrát!

Aktuální žebříček World Rugby žen zde

 

Žebříček World Rugby se postupnými korekcemi přibližuje realitě hrajících zemí, kterou z důvodů rozdílného vývoje v různých zemích při svém zavedení moc nezobrazoval.
V neoficiálním žebříčku Serge Piqueta, který lépe obráží současnou situaci a kam se počítají všechna mezinárodní ženská utkání od roku 1982, nehledě na to, jestli země jsou nebo nejsou členy World Rugby, jsme na 23. místě na světě.

 

Serge Piquet neoficiální světový žebříček žen zde

 

Zdroj: FB Czech Rugby Women zde

Pro ragby.info Tomáš Krejčí