Historie sedmičkového ragby – jak to začalo !!

V následujících dnech Vám představíme olympijské ragby 7, které Vám popíšeme ve čtyřech dílech od jeho vzniku až po současnost.

HISTORIE SEDMIČKOVÉHO RAGBY

Olympijský sport sedmičkové ragby aneb ragby o sedmi hráčích zanedlouho oslaví 138 let od svého vzniku. Jeho počátky lze vystopovat ve skotském pohraničním městě Melrose už v roce 1883, jen 10 let po založení Skotské ragbyové unie.

Klub Melrose patřil mezi nejlepší v hrabství Roxburghshire, měl v té době finanční potíže. Výbor klubu se rozhodl uspořádat na konci sezóny 1883 turnaj, ale v obavě před vysokými náklady na akci byl přijat návrh místních hráčů, povoláním řezníků, Neda Haiga a Davida Sandersona, aby se počet hráčů v týmech snížil z patnácti na sedm a celková hrací doba z 80 na 15 minut (dvě poloviny po sedmi minutách a jedna minuta poločasové přestávky). Výbor klubu jednomyslně tento nový formát podpořil, aniž by si byl vědom historického významu svého rozhodnutí. 

Historicky prvního sedmičkového turnaje na světě se 28. dubna 1883 zúčastnilo sedm klubů: Gala, Selkirk, St. Cuthbert’s Hawick, Earlston, Melrose, Gala Forest a St. Ronan’s Innerleithen. Turnaj se hrál se na hřišti klubu Melrose s názvem “The Greenyards”, které je významné dodnes. Přední kluby hrabství, Gala a Melrose, se dostaly do finále, které ovšem po 15 minutách hry skončilo nerozhodně. Došlo na prodloužení, ve kterém kapitán týmu Melrose Sanderson skóroval položením a odvedl svůj tým ze hřiště. Tým hostí se snažil protestovat, že utkání nebylo dohráno, ale jejich protesty byly pořadateli ignorovány. Z tohoto, možná nespravedlivého, ukončení vznikla pozdější tradice zvaná “Náhlá smrt”, která přisuzuje vítězství tomu týmu, který v prodloužení první skóruje.

Pro ragby.info Zachar Tokar a Jan Macháček