Historie sedmičkového ragby – sedmičky jako nástroj představení a rozvoje !!

Závěrečný čtvrtý díl věnovaný ragby 7, nám popíše sedmičky jak ve světě pomáhají s rozvojem ragby. Sedmičky dosáhli té nejvyšší úrovně i v zemích, kde ragby nepatři k těm nejpopulárnějším sportům.

Historie sedmičkového ragby 1. díl – jak to začalo zde

Historie sedmičkového ragby 2. díl – vzrůst popularity sedmiček zde

Historie sedmičkového ragby 3. díl – olympijská budoucnost zde

SEDMIČKY JAKO NÁSTROJ PŘEDSTAVENÍ A ROZVOJE

Sedmičky jsou i nadále ve Skotsku velice populární. Deset největších turnajů tvoří ligovou soutěž známou jako Kings of Sevens. Tvůrce sedmičkových pravidel Ned Haig byl spolu s klubem Melrose RFC uveden do síně slávy World Rugby za významnou roli při rozvoji ragby.

Sedmičky zapustily silné kořeny v tichomořských ostrovních zemích Fidži, Tonga, Samoa a také v Keni. Mnohé z ragbyově menších zemí využívají sedmičky k představení a rozvoji ragby. Ragby v sedmi se stalo velmi populární v místech jako je Hongkong, Singapur a Dubaj, které v tradičním patnáctkovém ragby nevynikají. Šest z patnácti zemí, které odehrály poslední sezónu sedmičkové World Series 2019/2020 není považováno za absolutní špičku tradičního patnáctkového ragby, ale v sedmičkách jsou dlouhodobě konkurenceschopní. Dobrými příklady, kde jsou sedmičkové reprezentace úspěšnější než patnáctkové jsou národní týmy Spojených států, Kanady, Fidži, Keni, Španělska a Samoy u mužů a Kanady, Ruska, Brazílie, Fidži v případě žen.

Stále více zemí zahajuje a rozvíjí své sedmičkové programy, zde jsou příklady některých z nich: 

Vznikají čistě dívčí týmy a programy, zaměřené výhradně na sedmičky, viz Surfers Paradise RC, Wests Junior RC (Austrálie). Program s názvem “Girls Sevens” klubu Gordon Junior Rugby (Austrálie) zmiňuje, že sedmičky dívkám nabízejí příležitost hrát na komunitní i vrcholové úrovni. “You don’t need to have a background in rugby to play rugby sevens.” (pozn. red. Abyste mohli hrát sedmičky, nemusíte mít velké ragbyové zázemí)

Sedmičky jsou zastoupeny v britských obranných složkách, mají vlastní soutěž a jezdí společně na turnaje doma i v zahraničí, viz Army Sevens ARU (Anglie). Na jihu USA proběhl v létě 2019 seriál deseti letních sedmičkových turnajů (červen – srpen), které kombinovaly zároveň komunitní a soutěžní úroveň pro dospělé (TOLA 7s Tournaments).

V Keni se v roce 2019 sedmičky zařadily do kurikula středních škol, paralelně vedle patnáctek, takže si mohou školy a studenti vybrat, které z verzí se budou věnovat, viz Schools Rugby 7s moves to Term one. V Keni mají sedmičky svojí klubovou sérii 7s National CircuitPopulární školní turnaje: v Anglii ukazuje šířku záběru každoroční březnový turnaj školních chlapeckých a dívčích týmů v sedmičkách Rosslyn Park School Sevens a potenciál sedmiček pro rozvoj rozvádí ve svém článku Schools’ rugby sevens heaven should be taken much more seriously The Guardian.

Olympijský statut pomohl rozšíření sedmiček do základních škol v Brazílii. Školní úřady a vládní úředníci podporují zařazení olympijských sportů. Olympijské začlenění také činí tento sport atraktivnějším pro širší publikum, lidé se chtějí dozvědět více o sportu, který je součástí olympijského programu (MOV, Church, 2016, Case Study: Rugby Sevens). Díky zábavné podstatě hry, zařazení na olympiádu, snadné možnosti zapojení a nízkým nárokům na počty hráčů vznikají v různých částech světa sedmičkové kluby, školní a univerzitní týmy a jejich soutěže.

 

Pro ragby.info Zachar Tokar a Jan Macháček