Jan Macháček: Vize českého ragby 2027 !! Díl první…

Mít vize v jakémkoli odvětví lidské činnosti je základem  inovací a postupu k stanoveným cílům. Ve dvou dílech Vám nabídneme zajímavou VIZI ČESKÉHO RAGBY 2027. Přenesme se do 9. června roku 2027.

DÍL 1.

Sedmičková kvalita

Máme rok před olympiádou v Los Angeles. Tajně doufáme, že se podaří našemu ženskému týmu, který hraje European Grand Prix a už druhý rok bojuje o účast ve World Series, projít úspěšně kvalifikací a dostat se do rozšířené skupiny 12 týmů, které na OH startují. U mužů je to méně pravděpodobné. Ženský tým trénuje celý rok pod střechou CSMV Olymp a muži v Dukle. Mají celoroční program přípravy a absolvují 14 turnajů a soustředění pod vedením trenérů Bílka (ženy) a Chrudimce (muži). Vedle sedmiček každý odehraje několik utkání na jaře za svůj domácí klub a na podzim významně pomáhají v XV regionům Lions (Praha) a Eagles (Olomouc). Někteří z nich se účastní i reprezentace XV.

Mládež v centrech

Největší radost nám dělá mládež. Všechny reprezentační týmy kluků i děvčat U16, U18 i U20 jsou mezi špičkou evropských sedmičkových reprezentací. Je to důsledek kvalitní přípravy ve třech sportovních centrech v Praze (trenéři Straka, Koubová, Šimeček) a Olomouci (Málková a Kotrba). Každý z nich absolvuje deset až dvanáct tréninkových jednotek týdně společně v ranních a odpoledních hodinách. Program je postaven s cílem dlouhodobého přiměřeného rozvoje s přihlédnutím na biologický a sportovní věk, takže se zaměřují především na zdravý pohybový, kondiční a psychomotorický rozvoj a ragbyové specializaci je věnována přibližně třetina času. Všichni chodí do vybraných středních škol, které vedou multisportovní program nejen pro ragby, ale i pro ostatní sporty. Bez výjimky míří na vysokoškolské studium. Využívají regenerační i zdravotní zabezpečení, které jim nabízejí resortní sportovní centra. Všichni tito mladí jsou zároveň oporou svých patnáctkových reprezentací.

Klubové ragby

Ragbyové kluby zažívají dobré časy, využívají trenéry ze sportovních center a mají vždy několik trenérů na plný úvazek, kteří dopoledne učí tělocvik ve školách a odpoledne vedou tréninky v klubu. Celkově to pozvedlo kvalitu na všech úrovních. Výstavním týmem klubů jsou vždy jejich mužské patnáctkové týmy. Vzhledem ke krátké, intenzivní sezóně využívají zahraniční trenéry a studenty, kteří se rádi zapojují. Mládež a nováčci se zapojují především do sérií soutěží a turnajů sedmiček, desítek nebo dvanáctek bez stresu z výsledku nebo špatného výkonu. Kluby těší spolupráce v regionálních týmech, kam posílají svoje hráče a trenéry a spolupracují se sousedními týmy.

Mužská Extraliga XV

Velice populární je nová Extraliga. Hraje se v jarních měsících s velkým finále, které bude příští týden na městském stadionu v Budějovicích. Zavedla progresivní bodovací systém zvýhodňující odvážnou hru z vlastního území. Příliv mladých talentů z center se projevil na výrazném zrychlení hry. Průměrná návštěva letos poprvé překonala 500 platících diváků na utkání!

Ženská sedmičková liga

Systém 8 jarních turnajů vyvrcholil minulý víkend. Celkem 12 týmů bojovalo dva dny v Ostravě o titul mistra ČR.

Euroliga mužů

V září začíná již třetí ročník mužské Euroligy XV, kde ČR reprezentují týmy Bohemian „Lions a East Eagles“ ve skupině proti německým, holandským a polským týmům. „Lions“ mají letos ambici skončit do 4. místa a zajistit si tím účast v Challenge Cupu s Evropskými velkokluby.  Utkání se hrávají v pátek večer a návštěvy přesahují 2000 diváků. Žádný fanda ragby si je nenechá uniknout. Letošní finále se koná 24.10. v Mnichově. Je hezké, že týmy vedou společně trenéři Extraligových týmů dohromady s trenéry z center i reprezentačními trenéry. Euroliga má paralelně svoji soutěž U20 (kde smí hrát až 4 hráči U23).

Reprezentace mužů XV

Hráči regionálních týmů tvoří kostru reprezentačního týmu pro sérii 3 utkání v listopadu. V kvalifikaci na letošní World Cup náš mladý tým předváděl hezké ragby, na tradiční účastníky to však nestačilo. Ragby však těší diváky, po dlouhé době hrajeme nápadité, otevřené, běhavé ragby. Turnaje mistrovství Evropy se shodují termínově s turnajem „Six Nations“, který konečně povolil postup a sestup pro další evropské týmy v únoru a březnu. Náš tým se na ně připravuje na umělém trávníku v nafukovací hale na Markétě a dvěma přípravnými kempy v zahraničí V mezinárodním okně v červenci hraje Extraligový výběr hraje dvě propagační utkání s Kanadou a Novozélandským armádním výběrem. Jsou zde zapojeny mladé naděje, vzešlé z center, které se nedostaly do kádru pro ME v sedmičkách.

(psáno v červnu 2019)

Pro ragby.info Jan Macháček