Rainbow Cup startuje oslabený virem

Souboje klubů ze severní a jižní polokoule v rámci Guinness PRO14 Rainbow Cup se odkládají. Organizace zápasů s jihoafrickými týmy se ukázala být v čase pandemie neřešitelným rébusem.

Vedení soutěže zveřejnilo zprávu o scénářích, které měly zajistit konfrontaci týmů keltsko-italské ligy s jihoafrickými soupeři. Ukázalo se, že Sharks, Stormers, Lions a Bulls nebudou moci v žádném případě kvůli pandemickým opatřením přicestovat do Irska, Walesu a Skotska. Selhaly i scénáře zahrnující karanténní base camp nebo odehrání části utkání na neutrální půdě formou turnaje v covidové bublině.
Zbyl tedy koncept „duálního turnaje“. Jihoafrické týmy tedy odehrají vlastní soutěž. Je to pro mistry světa z Japonska jistě frustrující. Už se spolu střetávali v Currie Cupu, Super Rugby SA a v sériích přátelských utkání. Poslední mezinárodní konfrontaci zažili jihoafričtí ragbisté v březnu loňského roku.
V Evropě se paralelně odehraje vlastní turnaj, jakási vložená sezóna. Týmy mají alespoň dílčí motivaci – s výjimkou irských cítí šanci na reparát. V sezóně 20/21 odevzdaly svou kůži vítězům skupin Munsteru a Leinsteru až příliš lacino. Velšané a Skotové nezažili v této sezóně žádný větší klubový úspěch, i když národní týmy si vedly nad očekávání. Italové jsou zase motivovaní svými pěknými výsledky v evropských pohárech. Leinster by rozhodně neměl mít zopakování titulu z PRO14 za hotovou věc. Pozitivem je v současné situaci deklarace oboustranného zájmu na další spolupráci severu s jihem.

Evropská větev turnaje startuje v pátek 23. dubna v 21.15 našeho času v Edinburghu (v. Zebre) a v Belfastu (Ulster v. Connacht) a pokračuje po celý víkend.

Více informací na webu pro14.rugby, zápasy lze sledovat s předplatným online na pro14.tv.

Pro ragby.info Petr Novotný