Filip Vacek: „Osobně to považuji za revoluci v přístupu k dětem v ragby“

Z tužky Metodické komise České ragbyové unie vznikla v loňském roce upravená pravidla pro mládežnické kategorie a nyní také metodické video, které má pomoci s tréninkem mládeže. Vše je pod taktovkou předsedy této komise Filipa Vacka. 

Jak nápad na metodická videa vznikl ? Inspirace byla u některých dalších kolektivních sportů ?

Filip Vacek: Inspirací byla metodická videa, která mají fotbalisté. Kdo s tím přišel první si nepamatuju, bylo to z okruhu lidí u Metodické komise. Chtěli jsme vytvořit jednodušeji stravitelný obsah než plán rozvoje (LTPD), který bude brzy zveřejněn. Ten je již pro pokročilejší trenéry a bude velmi obsáhlý. Jde o snahu zaplnit prázdné místo v našem vzdělávacím procesu a propojit nový směr trénování s pravidly, která jsme upravili loni. Osobně to považuji za revoluci v přístupu k dětem v ragby a mám radost, že v rámci Metodické komise máme vizi, jak to vše propojit skrz všechny věkové kategorie.

Jak by trenéři k tomuto videu měli přistoupit ? Co by jim správně mělo dát ?

F. V. : Video by mělo začínajícím trenérům ukázat základní principy pro trénování ragby u dětí a shrnout celou problematiku z hlediska pedagogiky, herních principů, komunikace a současně pomoci s náplní a strukturou tréninkové jednotky, tj. aby se věnovali věcem, které jsou v tomto věku opravdu důležité. Zkušenějším trenérům může některé věci připomenout a ukázat moderní trendy v trénování, které odpovídají zkušenostem ze zahraničí a jiných sportů.

Je to šikovný nástroj pro vstup nových trenérů do ragby ?

F. V. : Z mého pohledu by si ho měl každý trenér dětí několikrát pustit a případně i zastavit a pořádně pročíst. Máme domluvu s Danem Benešem, aby toto video bylo součásti vzdělávacího procesu nových trenérů a pomohlo jim na jejich nikdy nekončící cestě s cílem vychovávat v blízké budoucnosti ještě lepší hráče /čky a sportovce/kyně.

  • Metodické video – Změny pravidel mládeže zde
  • Metodické video – Zásady trénování dětí zde

Pro ragby.info Tomáš Krejčí