Dnes před 95 lety se v těchto místech odehrálo první oficiální ragbyové utkání v Československu !!

Velice známá a popsaná je historie o prvním ragbyovém utkání v Brně mezi týmy Moravské Slavie a A.F.K. Žižka Brno (31:17) dne 9. května roku 1926 a to za hlavního přispění známého českého malíře, spisovatele a v té době především redaktora brněnské redakce týdeníku Sport Ondřeje Sekory, který toto utkání zorganizoval, odpískal jako rozhodčí a vedl oba týmy také jako trenér. Vedle tohoto samotného historického utkání, které je  považováno a oslavováno jako oficiální vznik ragby na našem území je méně známý fakt, kde přesně se toto utkání v Brně odehrálo.

Ve většině zdrojích se uvádí Brno a v některých je uveden bližší údaj, že utkání se odehrálo v Brně Pisárkách. V Brně Pisárkách historicky byly a jsou i v současnosti dva sportovní areály. Oba tyto areály jsou velice spjaty s prvorepublikovým sportem, ba dokonce v druhém případě dokonce se sportovním společenským životem rakousko-uherským.

Tím prvním areálem v Brně Pisárkách bylo MACCABI. Tenkrát za první republiky to byl největší sportovní areál v Brně, kde brněnská židovská obec v roce 1922 vybudovala s velkým přispěním úspěšných textilních továren tento sportovní areál s fotbalovým hřištěm, tenisovými kurty a atletickou dráhou. V současnosti je tento areál využívaný policisty ČR a známý pod názvem Kometa Brno vedle koupaliště Riviéra. Ale ragbyový míč se na tomto hřišti objevil krátce až po druhé světové válce a pak až v současnosti, kdy tam trénují sedmičkové ragby jihomoravští policisté. Toto hřiště bylo také jedním z kandidátů na turnaj olympijských nadějí juniorů a juniorek v loňském zrušeném olympijském roce, které se každoročně hraje za účasti Česka, Maďarska a Polska. Ale stopa, která by vedla k tomu, že právě toto hřiště bylo dějištěm historického utkání, které Ondřej Sekora 9. května 1926 zorganizoval, není žádná.

Druhým významným sportovním areálem v Brně Pisárkách byla PISÁRECKÁ STŘELNICE, která byla postavena Brněnskou měšťanskou střeleckou společností v roce 1847. Nejvýznamnější oslava se na pisárecké střelnici konala v roce 1892, kdy zde byly pořádány IV. rakouské spolkové střelby, zahájené samotným císařem Františkem Josefem I. . V roce 1907 se v areálu střelnice se konaly první brněnské trhy na ploše dnešního parku za ANTROPHOSEM. A právě v blízkosti tohoto místa se nachází i hřiště, kde se první oficiální ragbyové utkání v Československu odehrálo. Hřiště bylo součástí střelnice a v roce 1919 jej dostal do pronájmu sportovní klub Moravská Slavia, ve kterém právě Ondřej Sekora na členské schůzi v roce 1925 ragby představil. Zpět ale k našemu slavnému hřišti českého ragby.

Nové pisárecké hřiště leželo v překrásné poloze v parku vedle lesa, břehu řeky Svratky. Po převzetí však bylo tvrdé, struskou vydlážděné, neoplocené a bez všeho zařízení. Nejdříve byl postaven plot z drátěného pletiva, aby se nenarušila krásná přírodní scenérie. V roce 1921 zřízeny bariéry, tribuna pro 600 osob, převlékárny, sprchy a provedeno odvodnění celého prostoru drenáží. Pak přistoupeno k úpravě vlastního hřiště a atletické dráhy. Provedením celého stavebního programu  bylo jedním z nejkrásnějších  hřišť v republice a co hlavní, vybudováno vlastní silou. Stadion byl vybudován podle projektu Ing.Rudolfa Fleitchera se 400 m dlouhou škvárovou dráhou a hledištěm pro 7 000 diváků, později rozšířili dráhu na šestiproudou a vydrželi tam, až do roku 1939. Právě tam zakládala Moravská Slavia, kterou nikdo nenazval jinak než “Morenda” slávu svých atletů. V říjnu 1931 bylo na hřišti Moravské Slavie Brno v Pisárkách dosaženo vůbec prvního světového rekordu v československé atletice mužů v utkání ČSR-Rakousko ve vrhu koulí František Douda výkonem 16,04 m.

V novodobé historii byl stadion v Pisárkách využíván Vojenskou správou jako sportovní areál Univerzity obrany. Poslední velkou sportovní akcí zde byl domácí šampionát závodu na horských kolech v roce 2017 a závod evropského poháru horských kol v roce 2019. Na konci roku 2019 předalo Ministerstvo obrany chátrající sportovní areál do správy města Brna. Dobrou zprávou je, že úkolem Brna je do čtyř let od nabytí vlastnictví vybudovat široké veřejnosti přístupné plochy a sportoviště, které budou po dobu 15 let užívány ve veřejném zájmu. Součástí tohoto nově budovaného areálu mají být například čtyři hřiště pro malou kopanou, dvě víceúčelová hřiště, in line stezka v délce 650 m, kterou mohou využít i jezdci na kolečkových běžkách, závodní in line ovál s klopenou dráhou o délce 200 m, hřiště pro plážový volejbal, discgolf, workoutová hřiště nebo lezecká stěna.

Zdroje:

  • bakalářská práce Sylvie Zapletalová zde
  • badatelna 2021 střelnice v Pisárkách zde
  • encyklopedie Brna zde
  • web Moravská Slavia zde
  • brněnský deník.cz zde
  • židovská obec Brno zde
  • ministerstvo obrana ČR zde
  • sportujeme v Brně zde

Pro ragby.info Tomáš Krejčí