Miroslav Němeček: „S motivací to má každý hráč trochu jinak“

V neděli od 11 hodin sehraje česká reprezentace mužů ragby XV oficiální utkání proti Chorvatsku. V přípravě absolvoval reprezentační tým od listopadu celkem sedm víkendových tréninkových kempů. Trenér Miroslav Němeček nebude mít v Chorvatsku k dispozici hráče sedmičkového výběrového týmu Dukly a tak příležitost dostanou i další hráči z širšího výběru.

Do Chorvatska jste odcestovali bez hráčů Dukly. Je to citelná ztráta, nebo už máme dostatečně široký kádr hráčů ?

Miroslav Němeček: Ztráta to za jisté je. Jak citelná se ukáže nejspíš až při zápase. Absence hráčů Dukly by se měla projevit především v útoku, jelikož tito hráči měli šanci trénovat spolu prakticky bez přestávky a jejich forma by měla být o něco vyšší nežli u zbytku týmu. Na druhou stranu vezeme do Chorvatska zkušené a talentované hráče, u kterých by právě tyto faktory měli kompenzovat chybějící trénink. Jsme každopádně rádi, že budeme moct vidět některé hráče, kteří by se třeba do výběru pro tento zápas za normální situace nedostali. Je teď rozhodně na nich, aby si svým výkonem řekli o místo v sestavě pro budoucí zápasy. Zdravé konkurenční prostředí je něco co nám může jenom prospět.

Letošní příprava reprezentace proběhla paradoxně díky situaci kolem Covidu s daleko větším množství srazů a tréninkových jednotek než by tomu bylo za normální situace. Nechybí ale hráčům motivace? Žádný cíl přípravy nebyl v dohlednu. Jakou odezvu jsi cítil od hráčů ?

M. R. : S motivací to má každý hráč trochu jinak a každý s ní bojuje po svém. Osobní motivaci současný stav rozhodně neprospívá, na druhou stranu byla na srazech z hráčů cítit velká chuť, protože to byla kolikrát jediná možnost jak si zatrénovat. Přístup hráčů na trénincích je dlouhodobě velice dobrý a jsme rádi, že to tak zůstalo. Pozitivem současného stavu byla potom účasti na trénincích, která byla o poznání vyšší. Problém byla osobní příprava u některých hráčů mimo srazy. Tam byl nedostatek motivace znát.

Utkání s Chorvatskem bude oficiálním utkáním, které se započítává do světového žebříčku, nebo je to jen dohodnuté přípravné utkání mezi dvěma uniemi ?

M. R. : Ano. Utkání by mělo být oficiální a započítat se do světového žebříčku. Nicméně to podstatné je, že opět můžeme společně hrát.

 

Utkání je možno sledovat živě zde

 

Pro ragby.info Tomáš Krejčí