České ragby na webu World Rugby – píší o Haně Schlangerové !!

Na webu světové ragbyové rady vyšel článek o Haně Schlangerové. Vůdčí osobnost českého ragby žen, která jako jedna z dvanácti na světě byla vybrána do programu stipendií „World Rugby“.

Hana Schlangerová touží zvednout české ragby prostřednictvím stipendia „Women’s Executive Leadership“.
Předsedkyně českého ženského ragbyového výboru hovořila s World Rugby o programu a o tom, čeho chce pomocí něj dosáhnout.

Hana Schlangerová přiznává, že byla šokována – „pozitivně“ – když zjistila, že byla letos přijata na stipendium výkonného vedení „World Rugby Women“.

Schlangerová se o programu poprvé dozvěděla na konferenci v roce 2018 a její kolegové byli přesvědčeni, aby se přihlásili. Říká, že tak učinila spíše v naději než v očekávání, ale nyní je odhodlána využít příležitosti k rozvoji svých dovedností a pomoci rozkvětu ženského ragby v Česku.

„Abych byla upřímná, stále nechápu, jak a proč jsem to získala,“ řekla Schlangerová pro World Rugby. „Zvláště teď, když jsem potkala všechny ostatní lidi, všechny ostatní ženy zapojené do ragby, které to stipendium také získaly, a když vidím, co všechno dělají a jak daleko došly. A já, neznám polovinu věcí, které dělají a nedokázala jsem to co ony. Je to neuvěřitelné. Jsem opravdu stále překvapená a šokovaná – myslím pozitivně.“

RAGBY BYLO JINÉ

Schlangerová je samozřejmě skromná. Před téměř 20 lety se zapojila do jednoho ze dvou ženských týmů, které v té době v Praze existovaly a dosáhla toho v ragby hodně. Ragby byla v jejím životě přítomno od raného dětství společně s jejím bratrem. Několik let vozila svého mladšího bratra, když potřeboval vyzvedávat na trénink a účastnila se některých her na tréninku, když na něj čekala. Šanci hrát dostala až byla na univerzitě a hned se jí chopila. V mládí hrála basketbal a tak její výška a atletické parametry zajistily, že se brzy stala výbornou sedmičkovou hráčkou. „Od ragby jsem se toho hodně naučila,“ řekla.

Nejen o sobě, ale také o tom, jak vyjít s ostatními lidmi. Dříve jsem dělal týmový sport, ale ragby bylo jiné. Nepotřebujete jen třeba vysoké lidi v týmu, potřebujete všechny lidi v týmu.“ Schlangerová také reprezentovala Česko v jednom z prvních utkání žen českého týmu v roce 2015, ačkoli její největší dopad pravděpodobně nastal od doby, kdy skončila s aktivním hraním. Je jedním z členů Sportovně -Technického výboru České ragbyové unie jako předsedkyní ženského ragbyového výboru. Schlangerová jako trenérka mezitím vedla české ženy ke dvěma titulům v „Rugby Europe Women’s Trophy“ a zatím k nejvyššímu světovému žebříčku na 44 místo žen.

„To, co udělala pro ženské ragby v Česku, je úžasné,“ řekla loni kapitánka Petra Křiklánová pro World Rugby. „Říkám jí to mnohokrát, ale ona to nechce slyšet ! „

ŠIROKÉ HORIZONTY

Schlangerová od té doby odstoupila od koučování národního týmu, aby se soustředila na roli v České ragbyové unii, kde má částečný úvazek, na stipendium a výchovu svých tří malých dětí. Má však zájem absorbovat co nejvíce informací z programu a od těch, kteří se ho účastní vedle ní, aby to mělo ještě větší dopad doma v Česku.

„Je to skvělá příležitost učit se,“ dodala. „Nejen díky penězům, které jsem získal a prostřednictvím kurzů, které si nyní mohu dovolit. Ale také prostřednictvím setkání s lidmi, rozhovorů s lidmi a  naslouchání těm, kteří jsou již zapojeni – je to velice inspirativní. Mohu se hodně naučit,  vrátit to tak ragby, protože to je to, co dělám ráda a doufám, že se mi to vyplatí.“

Schlangerová říká, že její obzory se rozšířily kontaktem s příjemci stipendií, a to jak z letošního, tak z minulých programů. Až ustoupí COVID,tak doufá, že navštíví další evropské země, včetně Irska, Nizozemska a Španělska, aby se dozvěděla, jak tyto národy zvýšily počty ženských hráček. „Setkání s lidmi z celého světa, nejen z celé Evropy, opravdu rozšířilo pohled na ragby, které mám,“ řekla Schlangerová. „Díky této síti vím, co se děje v různých částech světa, a je úžasné sledovat dívky, co dělají pro ragby v Asii nebo Jižní Americe.“

 

POTENCIÁL

Domácí soutěže se v Česku mají vrátit příští měsíc a Schlangerová doufá, že počty hráček a utkání nebudou pandemií příliš ovlivněna. Ale jak se dívá do budoucnosti ? Cílem Schlangerové je, aby budoucí generace českých žen a dívek dostaly stejnou příležitost hrát ragby jako třeba basketbal a házenou.

„Nejsem asi příliš ambiciózní člověk, pokud jde o vytváření velkých plánů nebo cokoli jiného,“ řekla, „ale opravdu si přeji, abych udělala vše pro to, abych pomohla ženskému ragby tady v České republice růst. Myslím, že máme neuvěřitelný potenciál … ve srovnání s jinými sporty máme jen několik hráček, ale stále můžeme dělat neuvěřitelné věci. Hráčky jsou opravdu skvělé, takže si přeji, abych mohl pomoci těm hráčkám, které mají potenciál dosáhnout toho nejlepšího prostřednictvím národních týmů. A stejně jako všechny hráčky, všechny dívky a ženy zapojené do ragby, chci udělat z ženského ragby v České republice něco, co je uznávaným sportem pro zábavu,  zapojení a povzbuzení, které může poskytnout každé jedné dívce, která se k nám přidá.“ 

Originál článku na world.rugby zde

Pro ragby.info Tomáš Krejčí