PRO14 Rainbow Cup: Finálový šok pro jihoafrický tým Bulls

Pohárová soutěž, která dala poprvé prostor jihoafrickému zastoupení rozšířenému na čtyři elitní týmy, přinesla překvapivé finále s nečekaným vítězem.

Ve finále se utkali vítězové evropské a jihoafrické skupiny Treviso a Bulls. Benetton byl překvapením evropské skupiny, získal dvě povinná vítězství s Parmou, ale porazil i Glasgow a Connacht. Situaci mu ulehčil fakt, že kvůli nákaze koronavirem v týmu soupeře nemusel v posledním kole obhajovat první místo v zápase s Ospreys a zápas byl kontumován. Bulls byli v jihoafrické skupině suverénní, těsně prohráli jen jeden ze šesti zápasů ve čtvrtém kole s Lions.
Ve finále byli Bulls jednoznačným favoritem. Hrálo se na hřišti Benettonu Treviso a ten měl výhodu domácího prostředí a podpory diváků na tribunách, byť v omezeném počtu. Benetton cítil šanci na historický úspěch a nastoupil do zápasu s obrovským nasazením. Italové výborně bránili, v žádném rucku neměli ani o hráče navíc, než bylo třeba, o to lépe si uhlídali celou šíři hřiště. Smutným hrdinou Bulls byl Marcel Coetzee, na kterého po každé přijaté přihrávce čekal další rojník a obracel ho do mínusových metrů. V útoku se domácí nebáli jít do kontaktu a prosazovali se týmově i individuálně. Jihoafričané byli naprosto zaskočení dominancí soupeře, do půle prohrávali 13 ku 8. Po půli se Bulls už vůbec nedokázali prosadit a Benetton zvyšoval náskok až na neuvěřitelných 35 : 8.
Pro italský tým je vítězství ve finále poháru jedním z největších klubových úspěchů v profesionální éře. Bulls přijeli bez hráčů nominovaných do širšího výběru Springboks pro zápasy British and Irish Lions, chyběli tedy Trevor Nyakane, Marco van Standen, Duane Vermeulen i veterán Morne Steyn. I tak je jejich jednoznačná prohra šokem i varováním. Za pár dní mají Bulls nastoupit proti ostrovním lvům. Když byli Býci nejlepší mezi jihoafrickými týmy, jaká je pak skutečná forma hráčů, kteří zůstali uzamčení v Jižní Africe a nebyli v mezinárodní konfrontaci už přes 15 měsíců?