„Spíše než o systémovou práci jde o nadšení a pracovitost jednotlivců“, shodují se !!

České ragby žen prožívá své nejlepší období v historii. Sedmičkový národní tým žen si zahrál předloni závěrečnou olympijskou kvalifikaci a dvě sezony po sobě je na medailových pozicích mistrovství Evropy skupiny „Trophy“ a letos slaví postup do nejvyšší úrovně „Championship“ mezi dvanáctku top evropských týmů. Juniorky konkurovaly nejlepším týmům Evropy na šampionátu 2019 sedmým místem. Národní tým ČR XV dvakrát po sobě vyhrál „Rugby Europe Trophy“. Máme dobře nastavený systém, nebo jde o skvělou generaci hráček a pracovitost jednotlivců. Nebo kombinace obojího jako značka ideál ?

Hana Schlangerová (vedoucí sekce ragby žen ČSRU, vedoucí týmu juniorek ČR U18): „Úspěch to rozhodně je, ale spíše než o systémovou práci jde o nadšení a pracovitost jednotlivců, včetně hráček. Nicméně věřím, že se blýská na lepší časy a k systémové práci se blížíme. Postup do Championship je pro české ženské ragby obrovský úspěch. Ukazuje, že i v amatérských podmínkách se dá rozvíjet a zlepšovat“.

 

Stanislav Král (trenér juniorek ČR U18): „Neříkal bych tomu zatím systém. Snažíme se pracovat intenzivně s talentovanými dívkami na co nejčastější bázi.  Pokud nás trenérů dívek a žen nebude víc, pokud nebudeme mít zřízené centrum pro přípravu ragbistek, nemáme systém, ale jen štěstí a bandu skvělých dívek a žen.“

 

 

Pro ragby.info Tomáš Krejčí