První prohra British and Irish Lions na Tour

Jedna z největších letošních událostí ve světě ragby je právě v půli. A teprve čtvrtý zápas se záložním týmem South Africa A byl pro Lvy skutečnou zkouškou.

Výběr British and Irish Lions po posledním testu (vítězství 28 : 10) proti Japonsku vyrazil do Johannesburgu a Kapského města, kde celkově odehraje čtyři zápasy proti jihoafrickým klubům, jeden proti záložnímu týmu Jižní Afriky a nakonec sérii tří zápasů proti Springboks. Za normálních okolností by turné patřilo ragbyovým událostem roku, letos tomu tak kvůli pandemické situaci není, nejlépe bohužel situaci vystihuje ticho na prázdných tribunách.
Tour stylově zahájil střet dvou lvích smeček, když ostrované nastoupili proti Lions, pak přišli na řadu dvakrát Sharks. Jednou plánovaně a podruhé improvizovaně, protože Bulls, kteří chtěli napravit svou image po prohře v Trevisu, nemohli nastoupit. Ani Lions, ani Sharks nebyli podle očekávání pro ostrovany skutečnou výzvou. První tři testy tedy znamenaly tři jednoznačná vítězství a trenér Warren Gatland si otestoval svůj široký kádr.
Ve čtvrtém zápase ovšem za záložní tým South Africa A nastoupila řada Springboks včetně jedenácti (!) finalistů z Japonska (v pořadí podle čísel: Kitshoff, Etzebeth, Mostert, du Toit, de Klerk, de Allende, Am, Kolbe, Le Roux, Marx a Jantjies), z nichž někteří se možná jen rozehřívali před zápasy v dresu Springboks. Účastníci finále Světového poháru v dresu Anglie, kteří v Kapském městě nastoupili (Vunipola, Sinckler, Itoje, Curry, Farrell, Watson, Daly a Cowan-Dickie), si tady prožili déjà vu. Hráli proti téměř stejnému týmu a opět prohráli.
Tým South Africa A hrál od začátku silově, tvrdě a pozorně, nedal ostrovanům ani metr zadarmo. První body získal pro domácí z trestného kopu veterán Morné Steyn. Pak se Owen Farrell pokusil o vysunutí křídla kopem, ale udělal to pomalu a čitelně, míč srazil Eben Etzebeth a Sbu Nkosi se po šedesátimetrovém běhu lehce vyhnul Zammitově skládce a položil pětku. Steyn ve třinácté minutě prokopl na 10 : 0. Lions korigovali trestným kopem, jenže ve 31. minutě Cheslin Kolbe proběhl obrannou linií a po jeho přihrávce Lukhanyo Am utekl všem soupeřům. Po Steynově kopu vedli Jihoafričané 17 : 3 a udrželi stav až do půle, i když je to stálo dvě žluté karty. Lions se po přestávce zvedli, jenže se zmohli už jen na 10 bodů. Wyn Jones položil, Farrell prokopl a posléze přidal ještě trestný kop. Dalších třicet minut nervózního přetlačování už nevedlo k bodům. Konečný stav 17 : 13.
Warren Gatland nemohl než prohlásit na tiskové konferenci, že je na své hochy pyšný za výkon ve druhé půli a že právě takový tvrdý úder tým potřeboval, aby se dokázal připravit na závěrečnou sérii zápasů. Na zpracování této zkušenosti mají Lions 10 dní, proti Springboks nastoupí 24. a 31. července a 7. srpna. Do té doby ještě Lions nastoupí už tuto sobotu proti Stormers.