Stanislav Král: „Zřízení Sportovního centra je podmínkou“

Postup české sedmičkové reprezentace žen do nejvyšší evropské úrovně je nebývalý a historický úspěch českého ragby žen. Jistě je to také velký závazek pro sezonu příští.  O komentář jsme požádali trenéra reprezentace juniorek U18 ČR 7 Stanislava Krále.

Co znamená postup do „Championship“ pro české ženské ragby ? 

Stanislav Král: Úspěch je to bezesporu velký. Celý tým udělal velký kus skvělé práce a naprosto zaslouženě postupuje do Championships. Teď je potřeba si opravdu uvědomit co to znamená a jak začít pracovat s ohledem na úroveň do které teď patříme. Už bylo hodně týmů, které do elitní skupiny ragbyových velmocí nakouklo a za rok byly zpět v Trophy….

V týmu byly také dvě juniorky a další hráčky z loňské a předloňské juniorské reprezentace. Je to tedy úspěch již systémové práce ?

S. K. : Neříkal bych tomu zatím systém. Snažíme se pracovat intenzivně s talentovanými dívkami na co nejčastější bázi. Musím říct, že juniorky za poslední roky dělají opravdu veliké výkonnostní pokroky. A tenhle úspěch tomu může ještě napomoci. Myslím že Verča Bolfová je jasným důkazem. O tom, že Julča Doležilová s Věrkou Gartnerovou patří do tohoto týmu asi nikdo nepochyboval. Myslím, že jejich hra byla jasným důkazem. Asi málo kdo ale zná Verču Bolfovou, jenže teď už vědí a přijdou i další mladé šikovné holky…. Pokud nás trenérů dívek a žen nebude víc, pokud nebudeme mít zřízené centrum pro přípravu ragbistek nemáme systém, ale jen štěstí a bandu skvělých dívek a žen.

Ženské ragby tento zaznamenatelný úspěch zvládlo bez podobné podpory jako mají muži v Dukle. Teď už ale bude nezbytné takovou podporu mít, aby jsme mohli nějak konkurovat Anglii. Španělsku, Francii, Polsku a dalším týmům z evropské a světové špičky příští rok ?

S. K. : Ano, zřízení Sportovního centra je podmínkou, aby jsme se mohli v těchto elitních sériích udržet. Nikoliv však, být zatím konkurence schopni velmocem které jmenuješ. To je ještě dlouhá cesta.. Kdo není v ženském ragby, nepochopí jak obtížné je tvořit motivace pro udržení takového nasazení, které holky a dívky podstupují v našich podmínkách. Vše se stále lepší ale….

 

Pro ragby.info Tomáš Krejčí