Hana Schlangerová: „Zájem podpořit ženské ragby projevil Olymp CSMV“

U žen a dívek jsme si na úspěchy trochu zvykli, ale postup české sedmičkové reprezentace žen do nejvyšší evropské úrovně je nebývalý a historický úspěch českého ragby žen. O komentář jsme požádali vedoucí sekce ragby žen České ragbyové unie Hanu Schlangerovou.

Co znamená postup do „Championship“ pro české ženské ragby ?

Hana Schlangerová: Postup do „Championship“ je pro české ženské ragby obrovský úspěch. Ukazuje, že i v amatérských podmínkách se dá rozvíjet a zlepšovat. Zároveň je to motivace pro další práci a v neposlední řadě také motivace pro mladé hráčky.

V týmu byly také dvě juniorky a další hráčky z loňské a předloňské juniorské reprezentace. Je to tedy úspěch již systémové práce ?

H. S. : Úspěch to rozhodně je, ale spíše než o systémovou práci jde o nadšení a pracovitost jednotlivců, včetně hráček. Nicméně věřím, že se blýská na lepší časy a k systémové práci se blížíme.

Ženské ragby tento zaznamenatelný úspěch zvládlo bez podobné podpory jako mají muži v Dukle. Teď už ale bude nezbytné takovou podporu mít, aby jsme mohli nějak konkurovat Anglii. Španělsku, Francii, Polsku a dalším týmům z evropské špičky příští rok ?

H. S. : Záleží, kam chceme jít dál. Pokud chceme hrát dlouhodobě v nejvyšší úrovni, a to samozřejmě chceme, potřebujeme pro hráčky zajistit nejen kvalitní tréninky potažmo společnou přípravu, ale i regeneraci, zdravotní zabezpečení a tak dále. Odpovídající podmínky jsou třeba i pro ty, kteří s hráčkami pracují. A nemám na mysli jen seniorky, ale i dívky, protože tam celá práce začíná. S podporou resortního centra bude dosažení toho všeho jistě výrazně jednodušší. Zájem podpořit ženské ragby projevil Olymp CSMV. Doufejme, že se podaří na spolupráci domluvit. Čím dříve to bude, tím lépe.

 

Pro ragby.info Tomáš Krejčí