Nová pravidla mění ragby, platit budou celosvětově, tedy i u nás !!

Světová ragbyová rada WORLD RUGBY dala v platnost pět změn pravidel a to s platností od 1. srpna. Soutěže, které se rozehrály před tímto termínem, tak se dohrávají bez těchto změn. Změny byl testovány v soutěžích Super Rugby na Novém Zélandě a v Austrálii. „Je to platné celosvětově“, nám krátce potvrdil šéf českých rozhodčích Tomáš Tůma. Tedy i u nás se všechny hrané soutěže dospělých a kategorií dorostenců budou hrát s těmito novými změnami v pravidlech ragby. Hlavním záměrem je BEZPEČNOST, MÉNĚ MLÝNŮ a více OTEVŘENÉ HRY.

  1. 50:22
  2. Výkop dropem z brankové čáry pětkoviště
  3. Klín z hráčů tzv. mini mlýn
  4. Podpora, připojení 1 hráče
  5. Čištění – zákaz odvalení soupeře, zákaz odpáčení soupeře

Anglická verze včetně názorných videí zde

ZMĚNY PRAVIDEL

  • 50:22

Pokud útočící tým kopne míč z vlastní poloviny hřiště nepřímo do autu do soupeřové 22, tak má tento útočící tým autové vhazování. Toto pravidlo 50:22 lze uplatnit pouze, když fáze hry je opravdu na vlastní polovině, nelze tam míč přihrát, nebo hru přenést na vlastní polovinu.

Záměr: Méně hráčů v hlavní obranné linii a tím zvětšení prostoru pro útočení. Bránící tým přesune více hráčů do zadní obranné line.

  • Výkop dropem z brankové čáry pětkoviště

V případě  přiklepnutí míče bránícího týmu ve vlastním brankovišti po kopu útočící strany, nebo předhozu útočícího týmy při pokládání pětky, tak následuje výkop dropem z brankové čáry pětkoviště v celé jeho šířce.

Záměr: Podpora větší rozmanitosti útočné hry, odbourání počtu mlýnů s následným odkopem a zvýšení počtu možných protiútoků.

  • Klín z hráčů tzv. mini mlýn

Zákaz připraveného kontaktu ve 3 a více hráčů, tzv. minimlýn. Na hráče s míčem se nesmí navázat 3 a více hráčů pro zvýšení efektivity kolize s obráncem.

Záměr: Snížení počtu kolizí, kdy hráč s míčem je v podpoře několika hráčů ještě před kontaktem. Ochrana skládajícího hráče, aby nemusel čelit několikanásobné váze hráče s míčem.

  • Podpora, připojení 1 hráče 

Hráče s míčem je možno podpořit připojením 1 hráče před samotným kontaktem. Tento připojený hráč se musí řídit všemi požadavky jako první čistící hráč v „rucku“, musí se udržet na nohou.

Záměr: Čistě definované pravidlo podle kterých se řídí připojený hráč k nosiči míči před kontaktem.

  • Čištění, zákaz odvalení, odpáčení soupeře

Zavedení sankcí za nesprávné čištění, které cílí na dolní končetiny, hlavu, páčení a odvalení soupeře. zakázáno je čištění cíleně na hlavu soupeře, odvalení soupeře po skládce v boji o míč, odvalení soupeře které cílí na nohy, přímé čištění cílené na nohy soupeře, nebo přímo na kolena soupeře.

Záměr: Snížení rizika a počtu zranění vyčištěného hráče.

Zdroj + foto: web world.rugby zde

Anglická verze včetně názorných videí zde

Pro ragby.info Tomáš Krejčí