Důležité rozhodnutí pro české ragby – liga ragby XV na jaře, nebo národní tým mužů ČR 7 a Dukla ??

Po historickém úspěchu reprezentace mužů ČR 7 a to postupu do nejvyšší evropské úrovně sedmiček „Championship“ bude muset vedení českého ragby rozhodnout, čemu dát prioritu. Postavit sportovní kalendář 2022 s hlavním prostorem k přípravě národního týmu ČR 7 a k turnajům mistrovství Evropy, kde se náš tým střetne s reprezentacemi z evropské i světové sedmičkové špičky (Anglie, Francie, Irsko, Skotsko, Wales, Itálie, Španělsko, Německo), nebo na jaře hrát o domácí titul v ragby XV. Hráči Dukly a reprezentace ČR 7 budou vždy někde chybět. Když budou hrát za kluby usilující o ligový titul, tak budou chybět v přípravě na sedmičkový evropský šampionát a naopak.

Soutěže mužů na nejbližší období podzimu 2021 jsou již známé, ale teď bude muset nastat rozhodnutí, jak bude mužské ragby vypadat na jaře 2022. Vedení České ragbyové unie bude muset rozhodnout čemu dát hlavní prostor. Máme tu očekávaný střet, jestli RAGBY 7 nebo RAGBY XV.

Možné priority českého ragby mužů pro jaro 2022

  • reprezentace ČR 7 – udělat maximum pro nejlepší výsledek v mistrovství Evropy v nejvyšší skupině Championship + nejlepší umístění v kvalifikaci na mistrovství světa v ragby 7 (JAR, Kapské Město, září 2022)
  • ligové soutěže mužů – upřednostnění, aby se ligová soutěž o titul mistra ČR hrála v jarních termínech
  • reprezentace ČR XV – udělat maximum pro postup do druhé nejvyšší evropské skupiny „Trophy“ s následnou vyhlídkou postupu do nejvyšší evropské skupiny „Championship“

Podobné rozhodnutí udělalo před několika lety nizozemské ragby, kde se rozhodli a veřejně deklarovali, že národní tým mužů nebude hrát sedmičky a hlavní prioritu unie bude mít národní tým XV s cílem postupu do nejvyšší skupiny mistrovství Evropy „Championship“. Letos se jim to povedlo, když v březnu porazili v baráži Belgii a tak si to rozdají s Gruzií, Ruskem, Rumunskem, Španělskem a Portugalskem (zdroj rugbyeurope.eu zde).

Hein Kriek (bývalý sportovní ředitel nizozemské ragbyové unie): „Nebudeme se účastnit soutěží v ragby 7. Množství hráčů je malé na to aby jsme hráli obě disciplíny“. Celý rozhovor pro ragby.info v lednu 2020 zde. Jasně ukázali na cestu, kterou se rozhodli vydat a nastavili prioritu. A to Nizozemsko je co do počtů členů téměř trojnásobně větší než české ragby (87 klubů, cca. 15 tisíc hráčů).

Jestli chceme konkurovat v ragby 7 týmům na té nejvyšší evropské úrovni, kam jsme se senzačně dostali, tak se vybraní hráči musí cíleně připravovat v Dukle ideálně od ledna 2022 a odehrát v přípravě minimálně 3 turnaje před vrcholnými turnaji šampionátu v červnu a červenci. Ragby 7 a ragby XV jsou na této nejvyšší úrovni naprosto odlišné sporty. Ukázal to i nedávno odehraný olympijský turnaj. Pouze tři hráči, kteří odehráli olympijský turnaj v Tokiu, tak hráli i na mistrovství světa v ragby XV 2019 (Fidži –  Semi Radradra, Austrálie – Samu Kerevi, USA – Martin Iosefo, zdroj world.rugby zde). Specializace v přípravě je již na špičkové sedmičkové úrovni nutností a RUGBY EUROPE SEVENS CHAMPIONSHIP SERIES, kterou v příštím roce bude reprezentace ČR 7 hrát, do této špičkové sedmičkové úrovně jistě patří.

České ragby je na velké křižovatce a rozhodování není jednoduché. Nemůžeme chtít vše a uspět současně v ragby 7 i v ragby XV, s malou základnou hráčů to jednoduše nelze. Pochopitelným zájmem klubů je mít nejlepší tým a své nejlepší hráče mít co nejvíce k dispozici a vyhrát domácí titul. Jestli vedení ČSRU rozhodne hrát o ligový titul na jaře, tak se reprezentace mužů ČR 7 nemůže stihnout kvalitně připravit na konkurenci na mistrovství Evropy. Kluby dodávající nejvíce reprezentantů, jako Tatra, Praga, Říčany a Sparta nemají natolik velkou základnu hráčů, aby mohly odehrát svá důležitá ligová utkání bez reprezentantů a Ti se tak mohli připravovat intenzivně v sedmičkové Dukle, která pravděpodobně z velké části financuje tento projekt ragby 7 mužů v ČR. Kompromis nelze udělat, musí padnout rozhodnutí, nejde vyhovět všem. Buď ragby XV na jaře a národní tým ČR XV, nebo Dukla a ČR 7. Kam české ragby vykročí v roce 2022 ?

 

Pro ragby.info Tomáš Krejčí