Jan Rohlík: „Nezastírám potřebnou specializaci vybraných hráčů pouze na hru ragby 7“

Reprezentace mužů ČR 7 udělala nevídaný úspěch postupem do nejvyšší skupiny mistrovství Evropy a příští sezonu bude hrát o titul evropských šampionů proti nejlepším sedmičkovým týmům našeho kontinentu. Tento úspěch je podepsaný trenérem Janem Rohlíkem, bývalým úspěšným českým reprezentantem ragby XV i ragby 7 (RC Mountfield Říčany). S tímto úspěchem je potřeba počítat ve sportovním kalendáři České ragbyové unie pro rok 2022 a to zdaleka není jednoduché. Na stole jsou zájmy klubů, reprezentace mužů ČR XV, ČR 7 a sedmičkové ASC Dukly Praha. Právě trenér reprezentace mužů ČR a Dukly Jan Rohlík nám poskytl jeho pohled na zmíněné téma.

Jaký prostor potřebuješ na přípravu reprezentace ČR 7 pro Championship ?

Jan Rohlík: V prozatímním formátu, kdy jaro a léto mělo být vyčleněno pro ragby 7 by to nebyl vůbec problém. Od ledna zhruba do poloviny března by byl intenzivní blok na fyzickou přípravu, kdy by Dukla (páteř reprezentace) zastřešila kompletně kondici pro všechny vybrané hráče po kondiční i silové stránce. Hráče bychom si připravili na předzávodní a zavodni období. Následně bychom vybrali cca. 2 až 3 kvalitní mezinárodní turnaje, které budou součástí přípravy na vrchol sezóny reprezentace ČR 7. Tím budou pravděpodobně 2 nebo 3 turnaje Rugby Europe Championship. Odhadem stejně jako letošní rok červen/červenec. Naší ambicí nebude pouze účast v Championship, ale potvrzení stoupající výkonnosti. Rád bych, abychom se výsledkově pohybovali okolo 4. místa ve skupině a i v konečném pořadí po odehrání všech turnajů Championship. V každém případě se chci vyhnout výtahového efektu (faire l’ascenseur – tzn. po postupu hned další rok sestoupit). Chci, abychom se prezentovali dobrou kolektivní hrou ragby 7, dobrou kondicí a bojovností, jako tomu bylo letos při ovládnutí divize Trophy.

Mohou kluby hrát ligovou soutěž bez sedmičkářů v Dukle ?

J. R. : Aktuálně si nemyslím, že by kluby zvládly odehrát soutěž bez hráčů, kteří působí na Dukle, nebo jsou nominováni ve výběru reprezentace ČR 7.

Bude vůle potvrdit skvělý výsledek z Trophy i podporou směrem k Championship ?

J. R. : Mnohem pravděpodobnější ale bude bohužel formát, kdy i naše nejvyšší soutěž bude mít vrchol na jaře. A její vrchol bude zhruba měsíc a kousek před našim vrcholem reprezentace rugby 7s. V ten moment to bude opravdu velmi těžké vrcholově připravit naše hráče směrem k našim cílům.

Můžeme se postavit proti špičkovým evropským týmům s měsíční přípravou na sedmičky ?

J. R. : Nebude to nemožné, ale bude to velmi komplikované a budeme narážek na výkonnostní limit, který bude velmi ovlivňovat naše ambice a naši prezentaci v nejvyšší divizi Championship. Navíc se velmi výrazně zvýší náročnost celého jara/léta pro všechny hráče a dle mého názoru riskujeme mnohem více riziko zranění hráčů.

Jedni hráči, dvě ragbyové disciplíny plus klubová soutěž. Jak z toho ven ?

J. R. : Plně si uvědomuji, že prozatím nelze oddělit od sebe ragby XV a ragby 7 v ČR. Musíme fungovat v synergii a ve vzájemném respektu. Máme pouze jedny a ty samé hráče pro všechny varianty hry ragby u nás. Prozatímní cestou by mohlo být ještě výraznější omlazení kádru Dukly. Talentovaní mladí hráči, kteří zatím nejsou pro své kluby nepostradatelní a dostávají v XV soutěži menší prostor, by se mohli prioritně více věnovat hře ragby 7. Rozvíjeli by se tak komplexně i pro rugby XV. Reprezentace ČR 7 by pak byla složena z těchto mladších hráčů, kteří by byli doplněni o starší zkušené hráče, kteří by dodali týmu potřebné zkušenosti, abychom mohli uspět na mezinárodní scéně. Pokud bychom pak chtěli být výhledově ještě více ambicióznější na výsledky a rozvoj hry ragby 7 v ČR, tak nezastírám potřebnou specializaci vybraných hráčů pouze na ragby 7 s doplňkovým programem hry ragby XV. Nejdůležitější ale je, aby nedošlo v žádném případě k radikalizaci rozhodnutí, které by znamenalo zaniknutí jedné z variant hry ragby u nás. Pojďme využít jedinečné příležitosti, jak bychom mohli rozvoj ragby u nás spíše ještě posunout dál díky výsledkům a úspěchům, kterých se nám povedlo prozatím dosáhnout. Čeká nás všechny hodně tvrdé práce. Toto je pouze začátek, ale výjimečná příležitost, která už se také nemusí nikdy opakovat.

Foto: Martin Flousek

Pro ragby.info Tomáš Krejčí