Miroslav Němeček: „Dostáváme se do střetu zájmu mezi ligou, reprezentací XV a 7“

Hlavní trenér reprezentace mužů ČR XV a předního českého týmu RC Mountfieldu Říčany Miroslav Němeček má k tématu ragby XV a ragby 7 co říct. Toto téma se ho týká přímo jako reprezentačního trenéra, tak i klubového. Bývalý špičkový hráč, který má zkušenosti z nejvyšší francouzské TOP14 je nyní jedním z hlavních lidí českého ragby.

Můžeme plnohodnotně dělat obě disciplíny, ragby XV i ragby 7 ?
Miroslav Němeček: Do určité úrovně to nejspíš jde. Jsme však hlavně limitováni zdroji. Jak finančními, tak hlavně hráčskými. Hráčů schopných konkurovat na vyšší výkonnostní úrovni je málo a nároky na přípravu v jednotlivých odvětvích narůstají. Dostáváme se do střetu zájmu mezi ligou, reprezentací XV a VII. Určitě v situaci v jaké jsme bude muset dojít ke kompromisům. Nikdo nebude úplně spokojený. Musíme se ale naučit využít vymezený prostor na 100% a čekat než nám doroste dostatek hráčů aby trochu ulehčili této situaci. Postupně by každé odvětví mohlo dostávat větší a větší podporu.
 
Můžeme rok obětovat pro sedmičky?
M. N. : Samozřejmě, že můžeme. Za mě je to ale velice špatná volba. Nezáleží ale na tom co si kdo myslí, ale na strategickém plánu unie. Myslím, že je potřeba se sejít se všemi zástupci jednotlivých odvětví a znovu si vyjasnit, jaké jsou naše priority. Říci si, kam chceme směřovat a jaká by měla být cesta. Dojít ke kompromisu a přijmout oběti. Podle toho potom nastavit soutěže. Myslím, že nynější strategický plán neřeší určité otázky dostatečně dopodrobna a některými lidmi není ani příliš respektován.
 
Zvládnou kluby hrát bez 20 hráčů, kteří by se na jaře věnovali prioritně sedmičkám ?
M. N. : Myslím, že by to teoreticky za této situace i zvládly. Došlo by však k degradaci klubové XV soutěže, která by postupně přestala produkovat kvalitní hráče. Reprezentace je výkladní skříň unie, klubová XV soutěž je však její páteří.
 
Kam bychom měli směřovat ?
M. N. : Pro mě je prioritní dlouhodobý rozvoj. Tzn. investice by měly směřovat především do rozvoje a vzdělání trenérů, rozhodčích a funkcionářů, kteří vychovají kvalitní hráče, kteří vytvoří kvalitní ligu, z které pak může vzejít kvalitní reprezentace. Současné reprezentace by měly na maximum využít podmínek jaké v současné době májí, dělat co nejlepší výsledky a přispět tím k získávání finančních prostředků pro rozvoj.  
Jde o to si určit priority a na těch se shodnout. Myslím, že může být lákavé věnovat víc prostoru a prostředků reprezentaci VII, aby se zvýšily šance pro úspěch na Championship. Pomůže však případný úspěch reprezentace VII rozvoji českého ragby? Naláká víc dětí k ragby? Kdo je bude trénovat? Přiláká se více sponzorů? Půjdou případné peníze opravdu do rozvoje? Tento úspěch bude za jakou cenu? Protože ten prostor a prostředky budou muset jít na úkor někoho jiného. Osobně beru ragby XV jako nejvyšší formu ragby. Jednak z historického hlediska, ale hlavně kvůli faktu, že z XV týmu dokážete poskládat a hrát VII. Naopak to jde jen velice obtížně. Proto nejsem ani zastáncem VII jako vhodného prostředku pro rozvoj nových klubů. Pokud chtějí tyto kluby zůstat u VII, potom je to v pořádku. Je to samozřejmě jejich volba. Pokud je jejich cíl ragby XV, potom by měly hledat jiné formy rugby jako X nebo XII. Myslím, že hlavní krása rugby XV je v tom, že je pro všechny typy. Malý, tlustý, velký i ošklivý.
Mám obrovský respekt a úctu k tomu co se reprezentaci VII podařilo. Velice jim přeju úspěch, ne však za každou cenu. Ani si nemyslím, že separování 20 hráčů pro přípravu na půl roku by mělo kýžený výsledek. Znám docházku hráčů na Duklu, která není v žádném případě ideální. To není v žádném případě kritika hráčů nebo trenérů.  To je prostě nynější realita. Každý z hráčů musí řešit i svoje existenční otázky a dokud je ragby z určité části nezajistí, tak to takhle bude. Nejde samozřejmě pouze o peníze. Motivace hráčů se dá zvýšit i prestiží národního týmu, propagací, kvalitou tréninku a samozřejmě úrovní soutěže, kterou hrají. 
Rozhodně si nemyslím, že bychom měli rezignovat na účast v Championship. Podle mého bychom ale měli maximálně využívat toho co máme. U ragby VII je podle mě zásadní fyzická připravenost. Na to, abychom hráče maximálně fyzicky připravili, je nepotřebujeme na 6 měsíců izolovat. Můžou se připravit v programu Dukla, kde mají v tomto směru k dispozici velice kvalitní podmínky, v synchronizaci s kluby. Bude záležet na samotných hráčích a jejich přístupu, což bude klíčové. Dále bude třeba narovnat spolupráci mezi Duklou a kluby na poli fyzické přípravy, která zatím úplně nefunguje. Dále jsou důležité individuální dovednosti (přihrávka, skládka, duel, …), které se dají opět rozvíjet jak na Dukle, tak v klubech. Opět zde bude klíčový přístup hráčů. Dále je také potřeba odehrát několik kvalitních turnajů v VII a sehrát se. Tady už samozřejmě bude docházet k třenicím a bude muset dojít k uskromnění. 
Jak jsem psal, prioritní by měl být dlouhodobý rozvoj. Ten vede přes rozvoj ragby XV na klubové úrovni. Nemělo by se rezignovat na ragby VII, jelikož do určité úrovně mohou být tyto disciplíny v symbióze. Ragby VII může sloužit jako dobrý prostředek pro rozvoj určitých typů hráčů pro ragby XV. V našich podmínkách by bylo škoda nevyužít programu Dukla pro tento účel vytvořený. Jestliže chceme ragby VII ještě povýšit na vyšší úroveň, tak se neobejdeme bez separace specialistů. To je fakt. Toto může samozřejmě do jisté míry poškodit úroveň ragby XV u nás. Jednou se možná dostaneme do fáze, kdy toto poškození nebude tak citelné a my si ho budeme moci dovolit. Nicméně mít vlastní specializovaný sedmičkový tým je luxus, který si v současné situaci nemůžeme dovolit.

Pro ragby.info Tomáš Krejčí