Roman Boška: „Jsme pořád velmi daleko od mé představy v jaké kondici by jsme měli být“

Za nevídaným úspěchem českého mužského ragby 7 v podobě vítězství v mistrovství Evropy druhé evropské skupiny v uplynulém sezoně 2021 a tím zajištění postupu do elitní skupiny „Championship“ je velkým dílem podepsán kondiční trenér Roman Boška. K sedmičkářům Dukly nastoupil na začátku roku a udělal s nimi kus práce. Čeští hráči na jednotlivých turnajů své soupeře doslova uběhali. Právě kondice byla jednou z jejich největších zbraní a to byl velký rozdíl oproti minulosti. Poprvé co s českými ragbyovými hráči pracuje špičkový kondiční trenér se zkušenostmi z ostatních kolektivních sportů – Roman Boška

Po necelé roční spolupráci udělali čeští sedmičkový reprezentanti výrazný výsledek, vyhráli mistrovství Evropy druhé nejvyšší úrovně a zajistili si postup mezi evropské elitní týmy. Výrazné zlepšení bylo znatelné právě v tom jak čeští
hráči byli kondičně připravení. Udělali jednotlivý hráči opravdu velký kondiční posun ?

Roman Boška: Jelikož jsem kluky viděl poprvé na turnaji až po 5 měsících naší přípravy, tak se mi na tuhle otázku odpovídá špatně. Podle zpětné vazby a výsledků se ale dá říct, že k velkému posunu došlo. Největší posun, jak po fyzické tak i po mentální stránce jsem však nejvíce viděl právě po vítězném turnaji v Litvě. V dalších 5 týdnech při přípravě na první turnaj ME, jsme do toho šlápli ještě víc. Netvrdím, že jsme předtím nemakali, ale po Litvě jsme se posunuli na další level a ten jsme si drželi až do druhého turnaje ME v Budapešti.

Kam by jsi sedmičkové ragby zařadil ? Kondiční trénink musí být nějak speciálně koncipován přímo na ragby 7, nebo je to podobné jako v ostatních kolektivních sportech ?

R. B. : Jak už se o tom dlouhodobě mluví, tak můžeme vidět, že většina sportů se neustále zrychluje. Z většiny vrcholových hráčů se stávají dokonalí atleti, kteří dominují skvělým pohybem. Pro sedmičkové ragby, je dobrý pohyb základ a určitě se řadí mezi dynamické sporty. Velmi důležité však je, aby hráči byli skvěle připravení i po vytrvalostní stránce. Druhý den turnaje se začínají hrát vyřazovací zápasy a myslím, že dost často rozhoduje i to, kdo má více energie a kdo se dokáže pohybovat stejně efektivně a rychle jako první den. S přicházející únavou logicky přijdou chyby a ty potom rozhodují celý zápas. Každý sportovec, ať už hokejista, fotbalista, florbalista nebo sedmičkový ragbista je od přírody sestaven ze svalů, které tvoří stejné svalové řetězce. Většina pohybu se odehrává na 1 noze (běh, bruslení). Ani ragbista, ani hokejista neskáče snožmo, ale přenáší vždy váhu z nohy na nohu. Proto určité typy tréninků jsou podobné, jako když připravuji jiné sportovce. Když se budeme bavit o energii pro daný sport, tak tam už budou v trénincích
větší rozdíly, než například při přípravě hokejisty na sezonu.

Právě energetický výdej je v ragby 7 během jednotlivých akcí často maximální. Je to velký rozdíl oproti třeba hokeji, florbalu ? Ke kterému sportu to má nejblíže ?

R. B. : Určitě, v hokeji nebo ve florbale se hráč pohybuje v maximálních hodnotách přibližně 30-40 vteřin, pak jde střídat a má asi 3 minuty na to aby zregeneroval. Sedmičkový ragbista musí v plné zátěži vydržet minimálně 7 minut než jde vystřídat a většinou je hra tak rychlá, že během těch 7 minut musí jet pořád naplno. Přirovnal bych tu zátěž asi jako když hokejista hraje 2 minuty v oslabení 5:3 a nemůže vystřídat.

S kterými dalšími sporty spolupracuješ ?

R. B. : Za dobu co jsem ve firmě andrlesport se sportem na vrcholové úrovni mám dobré zkušenosti nejvíce s hokejem, florbalem, tenisem, fotbalem, alpském lyžování, golfem a triatlonem. Asi rok jsem se věnoval i střelkyni z brokovnice, což byla taky zajímavá zkušenost. Všechno to byly individuální spolupráce s různými sportovci, které mě hodně obohatili nejen po kondiční stránce, ale i o to jak sportovec v daném sportu přemýšlí. Momentálně se ale nejvíce zaměřuji na tenis a teď už i sedmičkové ragby, které mě velmi zaujalo svojí atmosférou a týmovým duchem.

Národní tým má před sebou teď velkou výzvu a to se v nejvyšší evropské skupině udržet. Budeš spolupracovat dál s Duklou a pokračovat i v nadcházející sezoně ?

R. B. : S Duklou jsme domluvení na roční spolupráci a zatím nedokážu říct, jak to bude probíhat z mé strany příští rok.

Jak fungují kondiční tréninky hráčů v klubu ? Mají české ragbyové kluby své kondiční trenéry, se kterými můžeš konzultovat, jak hráči Dukly budou trénovat v klubu ?

R. B. : Nedokážu přesně říct jak fungují, protože jsem ještě na žádném tréninku nebyl, ale klubové tréninky probíhají pravidelně. Ze začátku jsme více komunikovali ve skupině, kde byli všichni trenéři a myslím že to bylo super. Jen se to teď trosku zaseklo, protože toho má určitě každý hodně a není úplně jednoduchý se vždy spojit. Věřím ale, že si zase uděláme čas a ta komunikace se zlepší, rozhodně i z mé strany, protože bez toho nemůžeme být úspěšní.

Jak dlouhý čas bude potřeba pro přípravu na vrcholové turnaje evropského šampionátů ? Hráči střetnou se soupeři z nejvyšší evropské úrovně a co se týče kondice, tak to bude o další patro výš. Bude potřeba přidat i v kondiční přípravě oproti této úspěšné sezoně ?

R. B. : Ta příprava musí být celoroční, takže jsme vlastně začali. Jelikož je sezona ragby 15, tak samozřejmě nebude tak intenzivní, ale na druhou stranu můžeme dělat více věcí a detailů, se kterými se nebudeme muset už zdržovat na jaře. A jestli budeme muset přidat ? Rozhodně, pro mě osobně byl tento půlrok takové seznámení s ragby 7 a i když kluci udělali velký posun, tak jsme pořád velmi daleko od mé představy v jaké kondici by jsme měli být.

Roman Boška

Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, obor Trenérství a sport

Andrlesport level 3

Bývalý hokejový brankář – vicemistr extraligy juniorů

Hokej: Tomáš Rolinek (Extraliga), Tomáš Zohorna (KHL), Lukáš Radil (NHL), Robert Kousal (Extraliga), Aleš Hemský, Jan Buchtete ( Extraliga), Michael Špaček (AHL), Ondřej Vála (AHL), Filip Zadina (NHL), Ondřej Kacetl (Extraliga), Filip Landsman, Kryštof Červenka (U14), Adam Ševčík, Oliver Štěpánek (1.Liga), Tomáš Pospíšil (extraliga)

 

Tenis: Ekaterina Alexandrova (ATP), Kryštof Švojgr (U14), Veronika Sekerková, Daniel Rabas, Ondřej Štyler

Florbal: Filip Langr (Repre), Vlaďka Maděrová (U19), Filip Langr (Repre)

Fotbal: Filip Firbacher (U19)

Triatlon: Jiří kaplan (Ironman), Ivoš Nekvinda (Ironman), Jan Ptáček

 

Pro ragby.info Tomáš Krejčí