Úvod do ragby

CO JE RAGBY?

Ragby je týmový kontaktní sport pro všechny postavený na rychlosti, šikovnosti a síle. Pojďte si s námi zahrát ragby! Ukážeme vám, že ragby je zábavný a bezpečný sport pro vás a vaše děti.

Ragby hrají muži, ženy, chlapci a dívky po celém světě. Ragby je přitahuje pro svůj jedinečný charakter budování hodnot.

Náš sport je postavena na principech přátelství, fair play, respektu a týmové spolupráce. Každý hráč či hráčka ví, že tyto zásady jsou důležitější než vítězství nebo prohra. Od prvních kroků se v našem sportu hráči a hráčky učí základy férovosti, radosti ze hry a respektování rozhodčích a soupeřů.

Ragby se účastní ve 120 zemích 6,6 miliónů hráčů a hráček.

HODNOTY V RAGBY

ČESTNOST (integrita) – Čestnost je základním prvkem ragby.Je vytvářena poctivostí a fér hrou.

NADŠENÍ – Ragbisty a ragbyové příznivce spojuje vášnivé nadšení pro ragby. Ragby přináší vzrušení, emoce a vědomí sounáležitosti s globální ragbyovou rodinou.

SOUDRŽNOST (solidarita) – Ragby má sjednocujícího ducha, který vytváří doživotní přátelství, kamarádství, schopnost týmové práce a spolehlivosti bez ohledu na kulturní, zeměpisné, politické nebo náboženské rozdíly.

KÁZEŇ (disciplína) – Kázeň je nedílnou součástí ragby na hřišti i mimo ně. Odráží se v ní respekt k pravidlům, předpisům a základním hodnotám ragby.

ÚCTA (respekt) – Úcta ke spoluhráčům, soupeřům, rozhodčím a všem zúčastněným ve hře je prvořadá.

VZNIK RAGBY A ZPŮSOB HRY

V roce 1823 v univerzitních kolejích anglického města Rugby hráli studenti fotbal. Mezi nimi se nacházel i zakladatel ragby William Webb Ellis, kterého omrzela pravidla fotbalu, a tak vzal míč do rukou a nesl ho k fotbalové bráně. Tímto prý vznikla hra ragby. Pravidla hry byla schválena v roce 1871.

Zakladatelem českého ragby je autor Ferdy Mravence Ondřej Sekora, který jako první přeložil pravidla hry z francouzštiny. Česká rugbyová unie byla založena v roce 1926.

Mezi nejlepší světová mužstva patří týmy Anglie, Francie, Austrálie, Nového Zélandu a Jihoafrické republiky.

Cílem hry je dopravit míč nesením nebo kopáním do soupeřova brankoviště a tam jej položit. Hráči si mohou míč podávat, běžet s ním, kopat do něj, přihrávat si jej, ale nesmějí si jej házet dopředu. Hráč smí být atakován soupeřem, pouze pokud nese míč. Utkání řídí jeden hlavní rozhodčí, kterému pomáhají dva pomezní.

DRUHY RAGBY

Kontaktní ragby se hraje v různých počtech. Nejrozšířenější druh ragby se hraje v počtu patnácti hráčů nebo hráček. Oficiální název zní „rugby union“. Hraje se zápasovou formou 2 x 40 minut na hřišti o rozměrech max. 100×70 m s brankami ve tvaru písmene H. Minimální doba na odpočinek mezi zápasy jsou 2 dny.

Ragby s třinácti hráči na hřišti se nazývá „rugby league“ a je rozšířené a oblíbené zejména u protinožčů. Vzhledem ke stylu a jiným pravidlům hry se považuje tato varianta ragby za jeden z nejtvrdších týmových sportů vůbec (společně s australským a americkým fotbalem).

Dalším vellmi rozšířeným druhem ragby je sedmičkové ragby, tzv. olympijské ragby, které se hraje turnajově 1-3 dny podle počtu přihlášených týmů. Zápasy trvají 2 x 7 minut. Obvykle se hrají 3-4 zápasy za den.

Další varianty jsou v deseti a dvanácti hráčích. Plážové ragby je v pěti. Hraje se také turnajově.

Z důvodu propagace a popularizace ragby máme také bezkontaktní druhy ragby, jsou to ragby na dotek, tzv. touch ragby a tag ragby, kde se strhávají pásky přidělané suchým zipem na bocích.

Hraje se také ragby na vozíku.

BODOVÁNÍ V RAGBY (UNION):

 • Pětka (Položení) – 5 bodů
  Pokud hráč položí míč do soupeřova brankoviště, je dosaženo pětky.
 • Trestná pětka – 5 bodů
  Pokud by hráč pravděpodobně dosáhl pětky, kdyby se mužstvo soupeře nedopustilo hry proti pravidlům, je přiznána trestná pětka.
 • Branka po pětce – 2 body
  Pokud hráč položí pětku, má jeho mužstvo právo pokusit se bodovat kopem na branku.To platí také po přiznání trestné pětky.
 • Branka z trestného kopu – 3 body
  Hráč dosáhne branky kopem na branku z trestného kopu.
 • Branka kopem z odrazu (dropgoal) – 3 body
  Hráč dosáhne branky kopem z odrazu ze hry. (Branka – Hráč dosáhne branky kopnutím míče z hrací plochy přes břevno soupeřovy branky a mezi brankové tyče kopem ze země nebo z odrazu.)

POZICE:

Jednotliví hráči mužstva mají přesně daná čísla a pojmenování – viz pozice v patnáctkovém ragby:

1 – levý pilíř
2 – mlynář
3 – pravý pilíř
4 – levá druhá řada
5 – pravá druhá řada
6 – levý rváček
7 – pravý rváček
8 – vazač
9 – mlýnová spojka
10 – útoková spojka
11 – levé křídlo
12 – levá tříčtvrtka
13 – pravá tříčtvrtka
14 – pravé křídlo
15 – zadák

HERNÍ SITUACE:

 • Mlýn – seskupení hráčů obou mužstev (tzv. roje, hráči s čísly 1 až 8). Slouží ke znovuzahájení hry pro menším přestupku. Míč vhazuje mužstvo, které se neprovinilo.
 • Aut, autové vhazování – vhazování z autu zahajuje hru poté, co jedno mužstvo dostalo míč za pomezní čáru. Aut je v ragby taktickým prvkem, slouží k zisku území.
 • Trestný nebo volný kop – tyto kopy jsou přiznány mužstvu, které se neprovinilo hrou proti pravidlům. Trestný kop je nařizován za závažnější prohřešky a smí se kopat na branku.
 • Složení, skládka – dovolený způsob zastavení soupeře nesoucího míč.

Kompletní pravidla ragby zde.